Około godziny 17:20 w sobotę wyruszył kolejny Marsz Powstania Warszawskiego. Uczestnicy zmierzają w kierunku pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie.

W sobotę około godziny 17:20 z ronda Romana Dmowskiego wyruszył IX Marsz Powstania Warszawskiego, który rokrocznie jest organizowany przez środowisko narodowe. Podobnie jak w poprzednich latach, uczestnicy zmierzają w kierunku pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich.

Około 16:30 tłumy mieszkańców stolicy, chcących uczcić 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zaczeli gromadzić się w okolicach Ronda im. Romana Dmowskiego. Uczestnicy eksponowali biało-czerwone flagi oraz inne patriotyczne symbole.

O godzinie 17:00 uczczona została “Godzina W”. Biało-czerwony dym z rac spowił centrum Warszawy. Uczestnicy uczcili Powstańców minutą ciszy. Następnie odśpiewany został Hymn – Mazurek Dąbrowskiego. Potem słychać było okrzyki “Cześć i chwała bohaterom”.

Przemówienie do zebranych wygłosili miedzy innymi organizatorzy oraz prezes Ruchu Narodowego i poseł Konfederacji Robert Winnicki.

Tegoroczny marsz został zorganizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości i Roty Niepodległości. “Niemieckie zbrodnie nierozliczone” – to tegoroczne hasło marszu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Marsz idzie następującą trasą: Alejami Jerozolimskimi, a następnie Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem do placu Krasińskich przed Pomnik Powstania Warszawskiego. Z tłumu słychać okrzyki, m.in.: “Bóg, Honor, Ojczyzna”, “Cześć i Chwała Bohaterom”, “Niemieckie zbrodnie nierozliczone”, “Normalna rodzina – silna Polska”.

W marszu biorą udział środowiska narodowe, m.in. Młodzież Wszechpolska i Ruch Narodowy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

76 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., w Warszawie wybuchło powstanie. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Początkowo było planowane na kilka dni. Trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, która trwała od września 1939 r.

facebook.com / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply