Chiński gigant telekomunikacyjny Huawei otworzy centrum badawczo-rozwojowe w Budapeszcie – poinformował we wtorek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Péter Szijjártó.

Jak poinformował portal Budapest Business Journal minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Péter Szijjártó ogłosił we wtorek, że chińska firma telekomunikacyjna Huawei otworzy centrum badawczo-rozwojowe w Budapeszcie.

Inwestycja, która stworzy miejsca pracy dla co najmniej 100 węgierskich inżynierów, jest trzecią inwestycją Huawei na Węgrzech, przekazał Szijjártó.

Zobacz też: Reuters: Rząd brytyjski zwrócił się do Japonii o pomoc w zastąpieniu Huawei w budowie sieci 5G

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5360.41 PLN    (24.36%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Szijjártó powiedział, że nowe centrum badawczo-rozwojowe skoncentruje się na sztucznej inteligencji, technologiach przesyłania strumieniowego, przetwarzania obrazu i sygnalizacji, a także na niezwykle dużych systemach dystrybucji.

Dyrektor wykonawczy Huawei Technologies Hungary Cai Lingyu poinformowała, że firma zainwestowała na Węgrzech 1,5 miliarda dolarów od 2005 roku i obecnie zatrudnia prawie 2400 pracowników.

Huawei przez ostatnie 15 lat uważał Węgry za kluczową lokalizację, ponieważ zapewnia zrównoważone i otwarte środowisko biznesowe dla firmy – powiedział. Dodał, że firma jest zaangażowana w Węgry i planuje w przyszłości rozszerzyć swoją działalność m.in. o współpracę uczelni i edukację dorosłych.

Jak poinformowaliśmy wcześniej, sprzęt technologiczny chińskich firm Huawei i ZTE nie będzie mógł być używany w szwedzkiej sieci 5G. Podjęta decyzja była następstwem opinii sił zbrojnych i służb bezpieczeństwa tego kraju, które określiły Chiny jako „jedno z największych zagrożeń dla Szwecji”.

„Chiny są jednym z największych zagrożeń dla Szwecji” – powiedział Klas Friberg, szef szwedzkich służb bezpieczeństwa. Dodał, że Chiny wspomagają swój rozwój gospodarczy i zdolności militarne poprzez „szeroko zakrojone zbieranie danych wywiadowczych i kradzież technologii, badań i rozwoju”.

„Właśnie to musimy wziąć pod uwagę podczas budowania sieci 5G w przyszłości. Nie możemy iść na kompromis z bezpieczeństwem Szwecji ” – dodał Friberg.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Strona chińska przekonuje, że nie przedstawiono żadnych „konkretnych dowodów”, które wskazywałyby, że sprzęt ich firm stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Szwecji.

„Nie ma faktycznych podstaw do poparcia zarzutów, że Huawei stwarza jakiekolwiek zagrożenie dla bezpieczeństwa” – powiedział rzecznik Huawei. „Wyłączenie Huawei opiera się po prostu na bezpodstawnych domniemaniach, jest niesprawiedliwe i niedopuszczalne”.

Zobacz też: Morawiecki w artykule do „The Daily Telegraph”: Cała Europa musi stanąć po stronie Ameryki w sprawie 5G

Kresy.pl/Budapest Business Journal

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz