Premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym w czwartek na łamach „The Daily Thelegraph” pisał o bezpieczeństwie technologicznym Europy. Jego zdaniem cały kontynent musi stanąć po stronie Ameryki w sprawie 5G. Ma to pozwolić mu uniknąć długoterminowej zależności od nierzetelnych partnerów, kontrolowanych przez autorytarne rządy.

Według premiera walka z pandemią jest “epickim przedsięwzięciem”, ale w obliczu nadchodzących przemian musimy naszykować się na jeszcze ważniejszą bitwę – o kształt gospodarki “post-Covidowej”.

CZYTAJ TAKŻE: The Telegraph: do 2025 roku Wielka Brytania usunie Huawei z krajowej sieci 5G

Prawie wszystkie rządy zgadzają się, że konieczne jest przyspieszenie rozwoju, ochrona naszych obywateli przed bezrobociem i ratowanie przedsiębiorstw przed bankructwem przy pomocy bodźców gospodarczych. Ale środki walki z recesją muszą również uwzględniać długoterminową troskę o zapobieżenie powtórzeniu się sytuacji zależności gospodarczej od niewiarygodnych partnerów – napisał Morawiecki.

Pandemia boleśnie uświadomiła nam, jak ważne jest posiadanie własnych bezpiecznych linii produkcyjnych dla branży farmaceutycznej, sprzętu medycznego i laboratoriów. To samo dotyczy decyzji względem 5G. Pominięcie zabezpieczenia naszej kluczowej technologii byłoby błędem, za który Europejczycy musieliby zapłacić wysoką cenę – przekonuje premier .

Według szefa polskiego rządu “bezpieczeństwo narodowe musi być integralną częścią naszego myślenia o globalizacji”. Nikt nie chce też budować nowych podziałów między narodami, ale widoczne jest, że “globalizacja wolna od demokratycznej kontroli może mieć niebezpieczne konsekwencje”. Obecnie zglobalizowany świat zmaga się nadmiernymi wpływami reżimów autorytarnych, na czym traci Europa. Świadomość tych niedoskonałości nie powinna nas jednak odciągać od  wzajemnych połączeń, ale raczej motywować do uczynienia go jeszcze lepszym i wolnym. Odpowiedzią na te niebezpieczeństwa ma być “demokratycznie kontrolowany i społecznie odpowiedzialny, zglobalizowany świat, odpowiadający na wymogi suwerenności i bezpieczeństwa Europy”.

W UE o naszym dobrobycie i miejscu w globalnym systemie łańcucha dostaw w dużej mierze zadecyduje nowoczesna infrastruktura telekomunikacyjna. Tak jak silnik samochodowy zmienił sposób poruszania się ludzi w XX wieku, tak sieć 5G zmieni przepływ krytycznych informacji w naszym społeczeństwie. Transmisja danych za pomocą ulepszonej mobilnej łączności szerokopasmowej, ultra niezawodnej technologii o niskim opóźnieniu oraz możliwość podłączenia wielu urządzeń przyspieszy komunikację – i całą gospodarkę – w nieporównywalnym stopniu – napisał Morawiecki.

CZYTAJ TAKŻE: Włosi ograniczają udział Huawei i ZTE w krajowym rynku 5G

Aby ta technologia dobrze nam służyła to jej wdrażanie oparte być musi na “zaufaniu i demokratycznej kontroli”. Inaczej ryzykujemy, że “obecny kryzys będzie tylko wstępem do tego, co nas czeka, jeśli nieodpowiedni podmiot przejmie kontrolę nad sieciami i łańcuchami dostaw 5G”. Jak przekonuje Morawiecki, wkrótce cała nasza gospodarka będzie oparta na tej technologii i bez niej nie będzie mogła funkcjonować.

Budując ten ekosystem, stajemy przed jednym pytaniem: komu ufamy? Z jednej strony mamy dwóch zaufanych europejskich dostawców, obie światowej klasy firmy z przejrzystymi praktykami biznesowymi opartymi na praworządności. Z drugiej strony mamy dwie firmy kontrolowane przez autorytarny reżim – twierdzi polski premier.

Kraje powinny mieć możliwość kontrolowania dostawców, aby zapewnić bezpieczeństwo, dlatego muszą pochodzić z krajów, które “szanują nasze podstawowe wartości: demokrację, przejrzystość, prawa człowieka i praworządność”. W przeciwnym razie “nasza kontrola będzie iluzoryczna, a odpowiedzialność za bezpieczeństwo źle zdefiniowana”.

Szef rządu twierdzi, że sojusz z USA przyniósł “dobrobyt i pokój powojennej Europie Zachodniej i do dziś zapewnia bezpieczeństwo na prawie całym naszym kontynencie”, a Europa powinna go kontynuować, szczególnie w wymiarze technologicznym, zwłaszcza jeśli chodzi o budowę sieci 5G – “Ta sieć wkrótce będzie wszechobecna i musimy ją chronić za wszelką cenę”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Realizm w bezpieczeństwie narodowym ma fundamentalne znaczenie dla zbudowania uczciwego modelu globalizacji, któremu będą ufać nasi obywatele. Bez tego zaufania fundamenty globalnej gospodarki mogą nie tylko zachwiać się, ale także załamać. Wzywamy wszystkie kraje i firmy, zwłaszcza naszych europejskich sąsiadów, do przyjęcia solidnych środków w celu zabezpieczenia ich sieci 5G. Podobnie jak w przypadku bezpieczeństwa epidemiologicznego, realistyczne podejście do ochrony technologicznej jest niezbędne dla długoterminowego utrzymania ekonomicznych reguł gry, która służą nam wszystkim – zakończył swój tekst Morawiecki.

Kresy.pl / telegraph.co.uk

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    5G Huawei jest najbardeziej zaawansowane, najlepsze i najtańsze. Amerykanie nie mają 5G, ale blokują kitajców, bo jak wreszcie opracują, to żeby byli jeszcze jacyś kupcy na ich chłam.