Rząd brytyjski może wyznaczyć 2025 rok jako termin na usunięcie sprzętu wyprodukowanego przez chińską firmę Huawei z krajowych sieci telekomunikacyjnych 5G – podała w piątek gazeta The Telegraph.

Jak poinformował The Telegraph, do 2025 roku z brytyjskiej sieci telekomunikacyjnej 5G mogą zniknąć wszystkie urządzenia wyprodukowane przez chińską firmę Huawei

Brytyjski minister kultury Oliver Dowden miał wygłosić we wtorek oświadczenie w parlamencie na temat Huawei i że ministrowie chcieli usunięcia Huawei w ciągu pięciu lat.

Rząd brytyjski miał stanąć na stanowisku, że sankcje USA mogą zaszkodzić zdolności Huawei do dostarczania kluczowego sprzętu sieciowego.

Liu Xiaoming, ambasador Chin w Londynie ostrzegł w zeszłym tygodniu, że pozbycie się Huawei wyśle ​​„bardzo złą wiadomość” dla chińskiego biznesu. Brytyjscy operatorzy Vodafone i BT zaznaczyli w czwartek, że aby uniknąć poważnych zakłóceń w powstających superszybkich sieciach potrzebują co najmniej pięciu lat, a najlepiej siedmiu na wprowadzenie zmian

Według The Telegraph konserwatywni ustawodawcy naciskali premiera Borisa Johnsona, aby przyspieszył ten proces do 2023 roku.

Zobacz też: Brytyjskie media: Boris Johnson chce ograniczyć udział Huawei w brytyjskiej sieci 5G

To kolejne zaostrzenie stosunków z chińską firmą. Jeszcze w kwietniu rząd Wielkiej Brytanii zdecydował o dopuszczeniu chińskiej firmy Huawei do budowy w tym kraju sieci 5G i nie zamierza tej decyzji zmieniać.

Simon McDonald, podsekretarz stanu w brytyjskim resorcie spraw zagranicznych, był pytany przez parlamentarzystów o to, czy będzie doradzał ministrowi spraw zagranicznych zmianę rządowego stanowiska w tej kwestii. Oświadczył, że rząd rozważył tę kwestię bardzo wnikliwie i zmiana stanowiska nie wchodzi w grę.

– Rząd zdecydował się kontynuować tę inwestycję, ale pod bardzo surowymi warunkami – powiedział McDonald. – Z tego co wiem… jest to stanowcza decyzja, która nie będzie rewidowana.

Zobacz też: Wielka Brytania dopuści Huawei do budowy sieci 5G

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wielka Brytania postanowiła w kwietniu zezwolić Huawei zaangażować się w budowę 5G w “niekluczowych” dla rządu miejscach sieci. Władze Stanów Zjednoczonych wyraziły swoje obawy dotyczące bezpieczeństwa sprzętu Huawei i ostrzegły, że sojusznicy, którzy używają go w swoich sieciach, ryzykują odcięcie od cennych kanałów wymiany informacji wywiadowczych.

Kresy.pl/The Telegraph

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply