Premier Boris Johnson miał polecić urzędnikom przygotowanie planów, które mają ograniczyć udział chińskiej firmy Huawei w brytyjskiej sieci 5G – przekazał w piątek The Thelegraph.

Jak poinformował w piątek The Thelegraph, premier planuje zmniejszyć zaangażowanie Huawei w brytyjską sieć 5G. Boris Johnson poinstruował urzędników, aby opracowali plany, w których udział Chin w infrastrukturze sieci Wielkiej Brytanii zmniejszy się do zera do 2023 roku.

Brytyjski dziennik spekuluje, że działania mogą wynikać ze zbliżenia między rządem Johnsona i administracją Trumpa. Stany Zjednoczone wzywały Wielką Brytanię do zwiększenia swojej samowystarczalności w tej dziedzinie i nie poleganiu na chińskiej technologii. Trump i Johnson mają spotkać się na planowanym szczycie G7, rząd brytyjski chce przyspieszyć wymianę handlową ze Stanami.

The Times przekazał, że Johnson miał także poinstruować swoich urzędników, aby planowali położyć kres uzależnieniu Wielkiej Brytanii od Chin w zakresie niezbędnych dostaw medycznych.

Doniesienia brytyjskich mediów sugerują zmianę kierunku polityki Wielkiej Brytanii, która pod koniec kwietnia potwierdziła, że pozwoli Huawei odgrywać znaczną rolę w budowaniu sieci telefonicznej 5G.

Zobacz też: Stany Zjednoczone zablokują dostawy dla Huawei

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wielka Brytania postanowiła w kwietniu zezwolić Huawei zaangażować się w budowę 5G w „niekluczowych” dla rządu miejscach sieci. Władze Stanów Zjednoczonych wyraziły swoje obawy dotyczące bezpieczeństwa sprzętu Huawei i ostrzegły, że sojusznicy, którzy używają go w swoich sieciach, ryzykują odcięcie od cennych kanałów wymiany informacji wywiadowczych.

Amerykański rząd zamierza blokować dostawy dla Huawei wszystkich podzespołów elektronicznych wykonanych przy pomocy amerykańskich półprzewodników i technologii, jak napisaliśmy w niedzielę. W poniedziałek sam prezes chińskiego koncernu zajął Guo Ping wypowiedział się w tej sprawie.

„Spodziewamy się, że nasz biznes zostanie niechybnie dotknięty. Spróbujemy zrobić wszystko co w naszej mocy by znaleźć rozwiązanie” – powiedział prezes Huawei w czasie dorocznego zjazdu analityków. Jak dodał – „Przetrwanie jest dla nas obecnie kluczowym słowem”. Przypomniał, że jego koncern wydał w zeszłym roku na zamówienia u amerykańskich kooperantów łączną kwotę 18,7 mld dol. Reuters twierdzi, że represalia dotychczas zastosowane przez Waszyngton wobec koncernu zmusiły go do zatrudnienia 15 tys. dodatkowych programistów.

Kresy.pl/The Telegraph
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz