Premier Boris Johnson miał polecić urzędnikom przygotowanie planów, które mają ograniczyć udział chińskiej firmy Huawei w brytyjskiej sieci 5G – przekazał w piątek The Thelegraph.

Jak poinformował w piątek The Thelegraph, premier planuje zmniejszyć zaangażowanie Huawei w brytyjską sieć 5G. Boris Johnson poinstruował urzędników, aby opracowali plany, w których udział Chin w infrastrukturze sieci Wielkiej Brytanii zmniejszy się do zera do 2023 roku.

Brytyjski dziennik spekuluje, że działania mogą wynikać ze zbliżenia między rządem Johnsona i administracją Trumpa. Stany Zjednoczone wzywały Wielką Brytanię do zwiększenia swojej samowystarczalności w tej dziedzinie i nie poleganiu na chińskiej technologii. Trump i Johnson mają spotkać się na planowanym szczycie G7, rząd brytyjski chce przyspieszyć wymianę handlową ze Stanami.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

The Times przekazał, że Johnson miał także poinstruować swoich urzędników, aby planowali położyć kres uzależnieniu Wielkiej Brytanii od Chin w zakresie niezbędnych dostaw medycznych.

Doniesienia brytyjskich mediów sugerują zmianę kierunku polityki Wielkiej Brytanii, która pod koniec kwietnia potwierdziła, że pozwoli Huawei odgrywać znaczną rolę w budowaniu sieci telefonicznej 5G.

Zobacz też: Stany Zjednoczone zablokują dostawy dla Huawei

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Wielka Brytania postanowiła w kwietniu zezwolić Huawei zaangażować się w budowę 5G w „niekluczowych” dla rządu miejscach sieci. Władze Stanów Zjednoczonych wyraziły swoje obawy dotyczące bezpieczeństwa sprzętu Huawei i ostrzegły, że sojusznicy, którzy używają go w swoich sieciach, ryzykują odcięcie od cennych kanałów wymiany informacji wywiadowczych.

Amerykański rząd zamierza blokować dostawy dla Huawei wszystkich podzespołów elektronicznych wykonanych przy pomocy amerykańskich półprzewodników i technologii, jak napisaliśmy w niedzielę. W poniedziałek sam prezes chińskiego koncernu zajął Guo Ping wypowiedział się w tej sprawie.

„Spodziewamy się, że nasz biznes zostanie niechybnie dotknięty. Spróbujemy zrobić wszystko co w naszej mocy by znaleźć rozwiązanie” – powiedział prezes Huawei w czasie dorocznego zjazdu analityków. Jak dodał – „Przetrwanie jest dla nas obecnie kluczowym słowem”. Przypomniał, że jego koncern wydał w zeszłym roku na zamówienia u amerykańskich kooperantów łączną kwotę 18,7 mld dol. Reuters twierdzi, że represalia dotychczas zastosowane przez Waszyngton wobec koncernu zmusiły go do zatrudnienia 15 tys. dodatkowych programistów.

Kresy.pl/The Telegraph

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz