Administracja Donalda  Trumpa ogłosiła w piątek, że działa w kierunku zablokowania globalnych dostaw chipów dla Huawei Technologies – przekazała Agencja Prasowa Reuters.

Jak poinformowała w piątek Agencja Prasowa Reuters, Stany Zjednoczone będą prowadzić działania mające na celu ograniczenie dostaw dla technologicznego giganta Huawei. Deklaracja administracji prezydenta Trumpa odbiła się na akcjach producentów chipów.

Nowa reguła, ujawniona przez Departament Handlu, rozszerza uprawnienia USA do wymagania licencji na sprzedaż półprzewodników wykonanych za granicą za pomocą technologii amerykańskiej. W ten sposób amerykanie znacznie rozszczerzyli swoje możliwości powstrzymwania eksportu do drugiego na świecie producenta smartfonów.

Zobacz też: Ambasador Chin w Izraelu nie żyje – policja bada sprawę

Według Departamentu Handlu nowe działania są prowadzone w celu postawienia interesów amerykańskich firm na pierwszym miejscu i wsparcia bezpieczeństwa narodowego.

Reakcja Chin była szybka. W piątek opublikowany przez Global Times raport pokazał, że Pekin jest gotowy umieścić amerykańskie firmy na „liście niewiarygodnych podmiotów” w ramach środków zaradczych w odpowiedzi na nowe ograniczenia Huawei.

Zobacz też: Chińskie władze rozważają reformę rolną

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zostaną podjęte takie środki jak rozpoczęcie dochodzeń i nałożenie ograniczeń na amerykańskie firmy, takie jak Apple Inc, Cisco Systems Inc i Qualcomm Inc, a także zawieszenie zakupów samolotów Boeing Co.

Nowe zasady Departamentu Handlu zostały ogłoszone w piątek ale są odsunięte na 120 dni. Uderzają one także w Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd, największego producenta chipów i kluczowego dostawcę Huawei, który w czwartek ogłosił plany budowy fabryki w USA, nie jest wiadome czy firma zmieni swoje plany.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Istniała wcześniej techniczna luka, dzięki której Huawei był w stanie wykorzystywać technologię amerykańską za pośrednictwem zagranicznych firm” – przekazał w piątek sekretarz do spraw Handlu Wilbur Ross podczas wywiadu dla Fox Business Network, nazywając zmianę reguły „działaniem próbującym naprawić lukę”.

Zobacz też: Trump rozważa wznowienie finansowania WHO

Kresy.pl/Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz