Trump rozważa wznowienie finansowania WHO

Administracja Donalda Trumpa może przywrócić częściowe finansowanie Światowej Organizacji Zdrowia – poinformowała w sobotę stacja Fox News.

Jak poinformowała w sobotę amerykańska stacja Fox News, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w liście do Światowej Organizacji Zdrowia informował, że kontynuowanie pracy jest możliwe. Zaznaczył jednak, że zależy to również od środków jakie Chiny będą przeznaczać na WHO.

„Mimo niedociągnięć uważam, że Światowa Organizacja Zdrowia wciąż ma ogromny potencjał i chcę, aby WHO wykorzystała ten potencjał, szczególnie teraz podczas globalnego kryzysu. Właśnie dlatego zdecydowałem, że Stany Zjednoczone będą nadal współpracować ze Światową Organizacją Zdrowia i zgodzą się płacić tyle ile Chiny płacą w szacowanych składkach”.

Po opublikowaniu materiału, Donald Trump przy pomocy swojego konta na Twitterze zakomunikował, że wznowienie finansowania WHO nie jest przesądzone. Ma to być jedna z opcji rozważanych przez jego administrację.

„Jest to tylko jedna z wielu rozważanych koncepcji, zgodnie z którą zapłacilibyśmy 10% tego, co płaciliśmy przez wiele lat, odpowiadając znacznie niższym chińskim płatnościom. Nie podjęli ostatecznej decyzji. Wszystkie fundusze są zamrożone”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak poinformowaliśmy, Trump polecił swej administracji, by wstrzymać wpłacanie składek na Światową Organizację Zdrowia. Ma to trwać do czasu wyjaśnienia, jaką rolę organizacja ta odegrała w „niewłaściwym zarządzaniu i ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa”. Amerykański prezydent zarzuca WHO „liczne błędy”, które „przyczyniły się do wielu przypadków śmierci” i twierdzi, że gdyby organizacja ta działała szybciej i bardziej zdecydowanie, ofiar śmiertelnych koronawirusa byłoby znaczniej mniej, a sama epidemia ograniczyłaby się do Chin. Trump wypomniał też WHO skrytykowanie jego decyzji o zamknięciu granic USA przed Chińczykami. Już wcześniej zarzucał on Organizacji „chinocentryzm”.

Decyzja Donalda Trumpa o wstrzymaniu finansowania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przez USA nie spotkała się ze zrozumieniem w innych krajach. Krytykę i ubolewanie wyraziły m.in. Chiny, Rosja, Niemcy, Unia Europejska i szef ONZ.

Zobacz też: Bosak: trzeba wstrzymać polską składkę do WHO

Kresy.pl/Fox News
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz