Rząd brytyjski zwrócił się do Japonii o pomoc w budowie sieci bezprzewodowych 5G bez technologii Huawei – poinformowała w niedzielę Agencja Prasowa Reuters. Jest to kolejny krok w wycofywaniu Huawei z Wielkiej Brytanii.

Jak poinformowała w niedzielę Agencja Prasowa Reuters, rząd brytyjski szuka w Japonii pomocy w tworzeniu sieci 5G w swoim kraju bez chińskiego Huawei. Wielka Brytania wymieniła NEC Corp i Fujitsu Ltd  jako potencjalnych alternatywnych dostawców dla nadajników, donosiły azjatyckie źródła.

Brytyjscy urzędnicy spotkali się ze swoimi odpowiednikami w Tokio w czwartek, dwa dni po tym, jak Wielka Brytania nakazała demontaż sprzętu Huawei z sieci 5G do końca 2027 roku.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Portal Nikkei poinformował, że ostatnie posunięcie odzwierciedla wysiłki Wielkiej Brytanii mające na celu pozyskanie nowych dostawców sprzętu w celu wzmocnienia konkurencji i pomocy w obniżeniu kosztów dla krajowych operatorów bezprzewodowych.

Ambasada brytyjska w Tokio i Fujitsu nie odpowiedziały jeszcze na zapytania o szczegóły. Odpowiedzi nie udzieliły też sekretariat japońskiego rządu, NEC i Huawei.

Brytyjski minister ds. cyfryzacji Oliver Dowden zapewniał w zeszłym tygodniu, że Wielka Brytania współpracuje ze swoimi sojusznikami, aby wspierać silniejszych rywali Huawei, wymieniając firmy z Finlandii, Szwecji, Korei Południowej i Japonii.

Zobacz też: Włosi ograniczają udział Huawei i ZTE w krajowym rynku 5G

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak poinformowaliśmy we wtorek, Boris Johnson nakazał wyeliminowanie technologii Huawei z brytyjskiej sieci 5G do 2027 roku. Premier Wielkiej Brytanii zakazał również zakupu nowego sprzętu 5G od chińskiego giganta technologicznego po 31 grudnia br. Decyzja Johnsona zapadła na podstawie opinii Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC), które wzięło pod uwagę sankcje USA z maja br., zakazujące korzystania przez Huawei z chipów komputerowych zaprojektowanych w USA. Zdaniem brytyjskich władz stwarzało to ryzyko użycia nie budzących zaufania technologii zastępczych.

Huawei Technologies poprosiło nawet o spotkanie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem w celu wypracowania porozumienia dotyczącego ewentualnego opóźnienia usunięcia jej technologii z krajowej sieci telefonicznej 5G. Chiński producent sprzętu telekomunikacyjnego starał się opóźnić usunięcie z krajowej sieci telekomunikacyjnej 5G do czasu wyborów w czerwcu 2025 roku, firma ma nadzieję, że ewentualna zmiana władzy w kraju może spowodować odwołanie decyzji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w styczniu br. opierając się naciskom USA brytyjski rząd zadecydował, że Huawei będzie brał udział w budowie sieci 5G. Zgodnie z tamtą decyzją „wykonawcy wysokiego ryzyka”, do których mógłby zostać zaliczony Huawei, mieli zostać wykluczeni z operacji przy „rdzeniu sieci” to znaczy tych elementach, w których „przetwarzane są dane”, a także od operowania w segmentach sieci obsługujących infrastrukturę bezpieczeństwa i krytyczną jak elektrownie nuklearne i bazy wojskowe. Decyzja ta wywołała niezadowolenie Waszyngtonu.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz