Huawei Technologies poprosiło o spotkanie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem w celu wypracowania porozumienia dotyczącego ewentualnego opóźnienia usunięcia jej technologii z krajowej sieci telefonicznej 5G – poinformowała w niedzielę Agencja Prasowa Reuters.

Jak poinformowała w niedzielę Agencja Prasowa Reuters, chińska firma Huawei Technologies poprosiła o spotkanie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Technologiczny gigant chce opóźnić usunięcie jego produktów z brytyjskiej sieci 5G.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Chiński producent sprzętu telekomunikacyjnego stara się opóźnić usunięcie z krajowej sieci telekomunikacyjnej 5G do czasu wyborów w czerwcu 2025 roku, firma ma nadzieję, że ewentualna zmiana władzy w kraju może spowodować odwołanie decyzji.

W zamian Huawei ma zobowiązać się do utrzymania swojego sprzętu w Wielkiej Brytanii, który jest również wykorzystywany w sieciach 2G, 3G i 4G.

Wielka Brytania przyznała Huawei ograniczoną rolę w swoich przyszłych sieciach 5G w styczniu, ale od tamtej pory ministrowie stwierdzili, że wprowadzenie amerykańskich sankcji wobec firmy oznacza, że może ona nie być już wiarygodnym dostawcą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak informowaliśmy, do 2025 roku z brytyjskiej sieci telekomunikacyjnej 5G mogą zniknąć wszystkie urządzenia wyprodukowane przez chińską firmę Huawei

Brytyjski minister kultury Oliver Dowden miał wygłosić we wtorek oświadczenie w parlamencie na temat Huawei i że ministrowie chcieli usunięcia Huawei w ciągu pięciu lat.

Liu Xiaoming, ambasador Chin w Londynie ostrzegł w zeszłym tygodniu, że pozbycie się Huawei wyśle ​​„bardzo złą wiadomość” dla chińskiego biznesu. Brytyjscy operatorzy Vodafone i BT zaznaczyli w czwartek, że aby uniknąć poważnych zakłóceń w powstających superszybkich sieciach potrzebują co najmniej pięciu lat, a najlepiej siedmiu na wprowadzenie zmian

Według The Telegraph konserwatywni ustawodawcy naciskali premiera Borisa Johnsona, aby przyspieszył ten proces do 2023 roku.

Zobacz też: Brytyjskie media: Boris Johnson chce ograniczyć udział Huawei w brytyjskiej sieci 5G

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

To kolejne zaostrzenie stosunków z chińską firmą. Jeszcze w kwietniu rząd Wielkiej Brytanii zdecydował o dopuszczeniu chińskiej firmy Huawei do budowy w tym kraju sieci 5G i nie zamierza tej decyzji zmieniać.

Simon McDonald, podsekretarz stanu w brytyjskim resorcie spraw zagranicznych, był pytany przez parlamentarzystów o to, czy będzie doradzał ministrowi spraw zagranicznych zmianę rządowego stanowiska w tej kwestii. Oświadczył, że rząd rozważył tę kwestię bardzo wnikliwie i zmiana stanowiska nie wchodzi w grę.

– Rząd zdecydował się kontynuować tę inwestycję, ale pod bardzo surowymi warunkami – powiedział McDonald. – Z tego co wiem… jest to stanowcza decyzja, która nie będzie rewidowana.

Zobacz też: Wielka Brytania dopuści Huawei do budowy sieci 5G

Wielka Brytania postanowiła w kwietniu zezwolić Huawei zaangażować się w budowę 5G w „niekluczowych” dla rządu miejscach sieci. Władze Stanów Zjednoczonych wyraziły swoje obawy dotyczące bezpieczeństwa sprzętu Huawei i ostrzegły, że sojusznicy, którzy używają go w swoich sieciach, ryzykują odcięcie od cennych kanałów wymiany informacji wywiadowczych.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz