W piątek doszło we Francji do masowych protestów ulicznych zwołanych przez ruchy feministyczne kontestujące dwie nominacje ministerialne w nowym liberalnym rządzie kraju.

3 lipca do dymisji ze stanowiska premiera Francji podał się Edouard Philippe. Dymisja została zapowiedziana przez ośrodek prezydencki i jeszcze tego samego dnia prezydent Emmanuel Macron nominował nowego szefa rządu, wywodzącego się z centroprawicowej partii „Les Républicains” (Republikanie) i powiązanego z kontrowersyjnym byłym prezydentem Nicolasem Sarkozym. Jednak dobór członków gabinetu przez nowego premiera Jeana Castexa już wywołał protesty uliczne.

Największe kontrowersje wzbudziła nominacja Geralda Darmanina na stanowisko ministra spraw wewnętrznych. Wszystko z powodu postępowania w którym Darmanin występuje jako podejrzany o gwałt. Innym zarzutem wobec Darmanina, że sprzeciwiał się on przyznania związkom homoseksualistów statusu równego małżeństwom, zanim to nastąpiło we Francji w 2013 r.

Dodatkowo środowiska feministyczne są sfrustrowane osobą nowego ministra sprawiedliwości Érika Duponda-Morettiego, który, jako adwokat, bronił już członka rządu oskarżanego o gwałt. Feministki zarzucają mu także bagatelizowanie ruchu #MeToo związanego z falą deklaracji o byciu ofiarą gwałtów bądź molestowania seksualnego jak przetaczała się przez USA.

W piątek rano feministki zorganizowały pikietę w mieście Dijon, gdzie Castex i Darmanin spotykali się z lokalnymi policjantami. Jednak znacznie większa manifestacja, gromadzącą około tysiąca osób, głównie kobiet, odbyła się po południu pod siedzibą władz miejskich Paryża. Tłum skandował hasło: „Darmanin nominowany, ofiary pogardzane”.

„Bez kwestionowania podstawowego prawa do domniemania niewinności nominacja mężczyzny oskarżonego o gwałt przypomina nam, w jaki sposób przemoc seksualna i seksistowska jest normalizowana i minimalizowana, w tym na najwyższych szczeblach państwa” – twierdziła przemawiająca na wiecu feministka, która przestawiła się tylko jako Margaux, którą zacytował portal telewizji France24.

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz