Prezydent Francji Emmanuel Macron mianował nowego szefa francuskiego rządu. Został nim 55-letni Jean Castex, urzędnik odpowiedzialny do tej pory za wychodzenie Francji z kwarantanny związanej z epidemią koronawirusa.

Castex od 2 kwietnia br. jest pełnomocnikiem rządu ds. wyjścia z kwarantanny. Jak podaje agencja AFP, od 2008 roku jest też merem miasta Prades we wschodnich Pirenejach. Przez kilka lat był radnym regionu Langwedocja-Roussillon, ma też doświadczenie w pracy na innych stanowiskach w instytucjach samorządowych. Po 2000 roku pracował też w ministerstwach zdrowia i zatrudnienia. W latach 2011-2012 był wiceszefem gabinetu prezydenta Sarkozy’ego i uchodzi za jego człowieka. Od 2019 roku był też prezesem Narodowej Agencji Sportu.

Był członkiem centroprawicowej partii „Les Républicains” (Republikanie), ale natychmiast po nominacji na premiera partia ta odcięła się od niego twierdząc, że Castex już do niej nie należy.

Jak pisze agencja Reutera, w Pałacu Prezydenckim uważa się, że doświadczenie Castexa zdobyte w pracy na poziomie lokalnym pomoże Macronowi w dotarciu do prowincjonalnej Francji. Jeden z urzędników kancelarii Macrona opisał nowego premiera jako „społecznego gaulistę”.

Według agencji AFP pełna rekonstrukcja francuskiego rządu jest spodziewana w późniejszym czasie.

Dzisiejsza nominacja wywołała gniewną krytykę ze strony francuskiej lewicy, która obawia się, że w polityce rządu niewiele się zmieni.

Jak pisaliśmy, w piątek Pałac Elizejski poinformował, że premier Francji Edouard Philippe podał się do dymisji. Wczoraj prezydent Emmanuel Macron zapowiadał, że na ostatnie dwa lata jego obecnej kadencji zostanie powołany nowy rząd. Francuska prasa już od kilku tygodni spekulowała o dymisji premiera oraz niektórych ministrów jego rządu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Premier Francji: „Czeka nas brutalny kryzys ekonomiczny

Kresy.pl / Reuters / Euronews / RMF FM
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz