Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zakomunikował, że jego kraj postanowił ponownie otworzyć ambasadę w Libii, chociaż jej szef będzie tymczasowo przebywał w sąsiedniej Tunezji – poinformowała w piątek agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała w piątek agencja prasowa Reuters, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ogłosił, że Federacja Rosyjska postanowiła ponownie otworzyć ambasadę w Libii, chociaż jej szef będzie tymczasowo przebywał w sąsiedniej Tunezji

Libia została podzielona w 2014 roku między rząd uznawany przez większość krajów Organizacji Narodów Zjednoczonych z siedziba w stolicy kraju Trypolisie i rząd na wschodzie pod przywództwem generała Chalifa Heftara wspieranego między innymi przez Egipt, Rosję, czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, w drugim największym mieście kraju Bengazi.

Rosja ewakuowała swoich dyplomatów z Libii w październiku 2013 roku po tym, jak uzbrojone oddziały zaatakowały ambasadę w Trypolisie. Ławrow, przemawiając na spotkaniu z marszałkiem proheftarskiego parlamentu wschodniej Libii Aguilem Salehem, powtórzył wezwanie Rosji o zaprzestania działań wojennych w Libii i rozpoczęcia dialogu politycznego.

„Podjęliśmy decyzję o ponownym otwarciu ambasady rosyjskiej w Libii, którą na tym etapie będzie kierował Charge d’Affaires Jamshed Boltaev” – poinformował. „Będzie tymczasowo przebywał w Tunezji, ale chcę podkreślić, że jego funkcje obejmują reprezentowanie Rosji na całym terytorium Libii”.

Ławrow zaznaczył także, że zawieszenie broni w konflikcie w Libii, zaproponowane przez egipskiego prezydenta Fattaha al-Sisi wraz z Heftarem w Kairze 6 czerwca, może działać równolegle z decyzjami podjętymi na międzynarodowej konferencji w Berlinie w sprawie sytuacji w kraju z Afryki Północnej.

Zobacz też: Rosyjskie samoloty bojowe w Libii – nowe informacje, Amerykanie opublikowali zdjęcia [+FOTO]

Pod koniec maja Siergiej Ławrow podczas rozmowy telefonicznej z współpracownikiem Chalifa Haftara miał namawiać do natychmiastowego zawieszenia broni. Przekazał również, że intencją strony rosyjskiej jest doprowadzenie do rozmów politycznych i stworzenie zjednoczonego rządu w Libii.

Zobacz też: Informacje o opuszczaniu libijskiego frontu przez rosyjskich najemników

Według oświadczenia rosyjskiego Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ławrow przekazał tę wiadomość przewodniczącemu libijskiej Izby Reprezentantów, podczas rozmowy telefonicznej.

„Podczas rozmowy urzędnicy przeprowadzili szczegółową wymianę poglądów na temat wydarzeń w Libii w warunkach ciągłej konfrontacji zbrojnej między wschodnimi i zachodnimi obozami wojskowo-politycznymi. Obie strony podkreśliły, że militarne rozwiązanie kryzysu nie ma perspektyw i że konieczne jest niezwłoczne rozpoczęcie konstruktywnego dialogu wszystkich libijskich sił politycznych” – przekazało rosyjskie MSZ.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz