Węgierski rząd zapowiedział, że ograniczy ceny benzyny i oleju napędowego w obliczu rosnących cen paliw – poinformował w piątek portal Euronews.

Jak poinformował w piątek portal Euronews, węgierski rząd zapowiedział, że ograniczy ceny benzyny i oleju napędowego w obliczu rosnących cen paliw. Limit cenowy będzie obowiązywał przez trzy miesiące, a następnie zostanie poddany przeglądowi, powiedział w czwartek dziennikarzom oświadczył w czwartek szef kancelarii premiera Gergely Gulys na konferencji prasowej.

„[To] wesprze gospodarkę i przyczyni się do obniżenia inflacji” – powiedział Gulyas.

Zobacz też: Eurostat: 8% mieszkańców Unii Europejskiej nie jest w stanie ogrzać domu

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

930 PLN    (4.22%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Stacje paliw, które pobierają więcej niż ustalony limit, mogą zostać zamknięte, dodał. Decyzja zapadła, gdy ceny paliw wzrosły do ​​niemal rekordowych poziomów w Europie, napędzane przez inflację, wysokie ceny ropy naftowej i rosnący popyt.

Średnie ceny benzyny i oleju napędowego są na Węgrzech o ponad 50% wyższe za litr niż w tym czasie w zeszłym roku, przekraczając symboliczną granicę 500 węgierskich forintów (1,37 euro za litr). Nowy limit 480 forintów (1,32 euro za litr paliwa) wejdzie w życie w poniedziałek w całym kraju.

Decyzja o ograniczeniu cen paliw pojawiła się również w kontekście innych problemów finansowych Węgier, które mogą odegrać rolę w kwietniowych wyborach krajowych. Według Głównego Urzędu Statystycznego inflacja osiągnęła w październiku 6,5%, najwyższy poziom od 2012 roku na Węgrzech.

Zobacz też: Sasin: gaz na giełdach europejskich, gdzie musi zaopatrywać się PGNiG, zdrożał o ponad 900 procent

Zobacz też: Polskim elektrowniom brakuje węgla, a Ukraina kontraktuje kolejne dostawy z Polski

Kresy.pl/Euronews

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz