Zgromadzenie Narodowe Węgier ratyfikowało w poniedziałek porozuemienie w sprawie przyjęcia Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szwecja wciąż musi czekać na poparcie Madziarów.

Wniosek Finlandii został poparty przez zdecydowaną większość węgierskich parlamentarzystów – 186. Jedynie sześciu nie poparło przyjęcia Finlandii do NATO, podał portal Politico. Byli to reprezentanci nacjonalistycznego ugrupowania “Nasza ojczyzna” (“Mi Hazánk”). Tym samym Finowie czekają już tylko na ratyfikację porozumienia o ich akcesji przez parlament Turcji. Jej prezydent Recep Tayyip Erdogan zadeklarował, że w Ankarze jest wola po temu. Inaczej niż w przypadku Szwecji.

Inaczej niż tureccy, węgierscy politycy deklarują, że nie mają nic przeciwko przystąpieniu Szwedów do Sojuszu. dodają, że popierają członkostwo Szwecji w NATO. Jednak szwedzki rząd „ciągle kwestionujący stan węgierskiej demokracji” „obraża naszych wyborców, posłów i cały kraj” – powiedział Balázs Orbán, szef gabinetu politycznego premiera Węgier (niespokrewniony z nim).

„Do Szwedów należy upewnienie się, że obawy węgierskich parlamentarzystów zostaną uwzględnione” – napisał w niedzielę na Twitterze. „Naszym celem jest wsparcie przystąpienia Szwecji do NATO możliwie jak najszerszą większością parlamentarną” – dodał jednak Balázs Orbán.

Węgierscy rządzący od miesięcy deklarują, że czas trwania ratyfikacji wniosków Finlandii i Szwecji o dołączenie do Sojuszu warunkowany jest głównie napiętym harmonogramem prac Zgromadzenia Narodowego w Budapeszcie.

Turcja jeszcze wiosną zadeklarowała, że nie zgodzi sie na przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii tak długo, jak w państwach tych będzie tolerowana obecność działaczy organizacji kurdyjskich i organizacji Fetullaha Gulena, które Ankara uważa za terrorystyczne. O ile jednak ostatnio Turcy zmieniają zdanie w sprawie Finlandii, to kurdyjskie manifestacje w Szwecji i spalenie koranu w Sztokholmie przez duńskiego polityka utwardziły tureckie weto wobec tego państwa.

politico.eu/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply