W dniach od 24 do 26 marca ujawniono 284 cudzoziemców, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę. Kilkanaście osób, po zauważeniu ich przez polskie służby, cofnęło się w głąb Białorusi.

W miniony weekend ujawniono 284 cudzoziemców, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę. Kilkanaście osób, po zauważeniu ich przez polskie służby, cofnęło się w głąb Białorusi.

Zdarzenia zostały odnotowane na odcinkach służbowej odpowiedzialności dziewięciu placówek Podlaskiego Oddziału SG, położonych na granicy z Białorusią: Krynek, Bobrownik, Michałowa, Narewki, Białowieży, Dubicz Cerkiewnych, Czeremchy, Mielnika i Płaskiej.

Najwięcej prób nielegalnego przekroczenia granicy miało miejsce w piątek – 122, w sobotę takich zdarzeń było 94, a w niedzielę 68. Wśród zatrzymanych cudzoziemców były osoby pochodzące z: Afganistanu, Jemenu, Syrii, Iraku, Kongo, Czadu, Indii, Sudanu, Egiptu, Etiopii, Turcji i Somalii. Migranci usiłowali nielegalnie dostać się na terytorium Polski między innymi pokonując w bród rzeki graniczne Świsłocz i Wołkuszankę.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowili 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Zwracaliśmy też uwagę, że wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Zobacz także: Nielegalni imigranci ugrzęźli na bagnach w pobliżu granicy z Białorusią. Polskie służby przeprowadziły akcję ratunkową

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz