Szwecja zakazała używania sprzętu telekomunikacyjnego od Huawei i ZTE w swojej sieci 5G, dołączając do innych krajów europejskich, które ograniczyły rolę chińskich dostawców ze względów bezpieczeństwa – poinformowała we wtorek agencja prasowa Reuters.


Jak przekazała we wtorek agencja prasowa Reuters, sprzęt technologiczny chińskich firm Huawei i ZTE nie będzie mógł być używany w szwedzkiej sieci 5G.

Podjęta decyzja była następstwem opinii sił zbrojnych i służb bezpieczeństwa tego kraju, które określiły Chiny jako „jedno z największych zagrożeń dla Szwecji”.

Zobacz też: Morawiecki w artykule do “The Daily Telegraph”: Cała Europa musi stanąć po stronie Ameryki w sprawie 5G

„Chiny są jednym z największych zagrożeń dla Szwecji” – powiedział Klas Friberg, szef szwedzkich służb bezpieczeństwa. Dodał, że Chiny wspomagają swój rozwój gospodarczy i zdolności militarne poprzez „szeroko zakrojone zbieranie danych wywiadowczych i kradzież technologii, badań i rozwoju”.

„Właśnie to musimy wziąć pod uwagę podczas budowania sieci 5G w przyszłości. Nie możemy iść na kompromis z bezpieczeństwem Szwecji ” – dodał Friberg.

Strona chińska przekonuje, że nie przedstawiono żadnych „konkretnych dowodów”, które wskazywałyby, że sprzęt ich firm stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Szwecji.

„Nie ma faktycznych podstaw do poparcia zarzutów, że Huawei stwarza jakiekolwiek zagrożenie dla bezpieczeństwa” – powiedział rzecznik Huawei. „Wyłączenie Huawei opiera się po prostu na bezpodstawnych domniemaniach, jest niesprawiedliwe i niedopuszczalne”.

Zobacz też: Reuters: Rząd brytyjski zwrócił się do Japonii o pomoc w zastąpieniu Huawei w budowie sieci 5G

Rządy europejskie zaostrzają kontrole chińskich firm budujących sieci 5G w następstwie presji dyplomatycznej ze strony Waszyngtonu, która twierdzi, że sprzęt Huawei może być używany przez Pekin do szpiegowania. Huawei wielokrotnie zaprzeczał, że jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego.

Wielka Brytania w lipcu nakazała całkowite usunięcie sprzętu Huawei z sieci 5G do 2027 roku, stając się jednym z pierwszych krajów europejskich, które to uczyniły.

Zobacz też: Niemcy otwarci na budowę sieci 5G we współpracy z Huawei

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply