Zakończono drugi etap procedury Open Season 2017, który potwierdził zapotrzebowanie na norweski gaz z Gazociągu Bałtyckiego.

Zakończyła się druga i ostateczna faza Procedury Open Season 2017. Potwierdziła ona zainteresowanie rynku w zakresie przepustowości, która zostanie udostępniona w wyniku realizacji projektu Baltic Pipe. Tym samym zrobiono kolejny krok ku realizacji tego projektu.Przeprowadzona przez operatorów polskiego i duńskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego – spółki GAZ-SYSTEM i Energinet procedura Open Season 2017 pozwoliła użytkownikom sieci na zgłoszenie zapotrzebowania potwierdzającego konieczność wybudowania niezbędnej infrastruktury przesyłowej pozwalającej na przesył gazu z Norwegii przez Danię do Polski oraz z Polski do Danii. – głosi komunikat opublikowany w ubiegły wtorek przez GAZ-SYSTEM.

Jak komentuje portal wnp.pl, celem procedury było wykazanie, że firmy na rynku są zainteresowane możliwością otrzymywania norweskiego gazu. W praktyce chodziło o potwierdzenie ze strony PGNiG, od którego zgody zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Jak pisze wnp.pl, spółka potwierdziła deklarowane wcześniej zapotrzebowanie.

PGNiG złożyło wiążącą ofertę na rezerwację przepustowości w ramach procedury Open Season projektu Baltic Pipe od 1 października 2022 r. do 30 września 2037 r. Wartość zobowiązania to 8,1 mld zł – głosi komunikat spółki.

Następnym krokiem GAZ-SYSTEMU i Energinetu będzie przeprowadzenie przez każdego z operatorów tzw. testu ekonomicznego, w terminie do 30. listopada br. Od pozytywnego wyniku testu ekonomicznego, a także od spełnienia innych warunków określonych w regulaminie Open Season 2017, zależy zawarcie umów przesyłowych. Termin ich podpisania został wyznaczony do końca stycznia 2018 roku.

Ostateczna decyzja o realizacji projektu zostanie podjęta w 2018 roku, m.in. w razie spełnienia warunków określonych w umowach przesyłowych.

PRZECZYTAJ: Premierzy Polski i Danii podpisali memorandum ws. Gazociągu Bałtyckiego

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak mówił w ubiegłym roku Naszemu Dziennikowi Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, rząd chce zbudować gazowy hub w Polsce. Zaznaczył, że w tym celu konieczne jest otrzymywanie gazu z co najmniej trzech źródeł i zapewnienie między nimi rzeczywistej konkurencji cenowej. Dwa z nich to gazociąg jamalski, dostarczający gaz z Rosji, a także funkcjonujący gazoport w Świnoujściu, który umożliwia zakup skroplonego gazu LNG. Trzecim źródeł miałby być gazociąg z Danii. Ostatecznym celem całego przedsięwzięcia jest uzyskanie przez Polskę statusu samodzielnego centrum dystrybucji gazu w regionie.

Kresy.pl / gaz-system.pl / wnp.pl

Decyzja w sprawie budowy Gazociągu Bałtyckiego coraz bliżej
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz