Gazociągiem Bałtyckim ma płynąć gaz z szelfu norweskiego Morza Północnego. Strony zadeklarowały realizację projektu do października 2022 roku.

Szefowie rządów Polski i Danii podpisali dzisiaj w Kopenhadze memorandum w sprawie realizacji projektu inwestycyjnego Baltic Pipe (Gazociągu Bałtyckiego). Gazociąg ten ma tłoczyć do Polski gaz ze złóż na norweskim szelfie Morza Północnego.

Zdaniem Beaty Szydło jest to dla Polski bardzo ważna inwestycja związana z poprawą bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale także całego regionu. Premier Danii Lars Løkke Rasmussen wyraził nadzieję, że projekt będzie korzystny dla Polski i Danii. Podkreślał wagę współpracy gospodarczej z Polską, która jest jednym z ważniejszych partnerów Danii.

Premierzy potwierdzili w memorandum swoje poparcie dla projektu realizowanego przez Energinet.dk i GAZ-SYSTEM. Zadeklarowali podjęcie odpowiednich działań dla wsparcia tych firm w realizacji projektu. Strony stworzą odpowiednie ramy prawne dla implementacji projektu. Premierzy potwierdzili swoją gotowość dalszej współpracy, która pozwoli na podjęcie decyzji inwestycyjnych w 2018 roku i pomyślne zakończenie projektu w październiku 2022 roku.

Projekt gazociągu Baltic Pipe to oferta dla regionu i dla Europy, szansa na zbudowanie naprawdę konkurencyjnego rynku, na którym różni dostawcy muszą walczyć o odbiorcę – mówił na lotnisku Okęcie wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, który poleciał do Danii razem z premier Szydło.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak mówił w ubiegłym roku Naszemu Dziennikowi Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, rząd chce zbudować gazowy hub w Polsce. Zaznaczył, że w tym celu konieczne jest otrzymywanie gazu z co najmniej trzech źródeł i zapewnienie między nimi rzeczywistej konkurencji cenowej. Dwa z nich to gazociąg jamalski, dostarczający gaz z Rosji, a także funkcjonujący gazoport w Świnoujściu, który umożliwia zakup skroplonego gazu LNG. Trzecim źródeł miałby być gazociąg z Danii. Ostatecznym celem całego przedsięwzięcia jest uzyskanie przez Polskę statusu samodzielnego centrum dystrybucji gazu w regionie.

CZYTAJ TAKŻE: Polski rząd chce zbudować gazociąg, by zwiększyć możliwość eksportu gazu na Ukrainę

Kresy.pl / premier.gov.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz