Dania zaapelowała do Stanów Zjednoczonych o pomoc w szkoleniu ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 – poinformowała w piątek agencja prasowa Anadolu.

Jak poinformowała agencja prasowa Anadolu, Dania zaapelowała do Stanów Zjednoczonych o pomoc w szkoleniu ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16. Powiedział to podczas briefingu rzecznik Pentagonu Patrick Ryder.

„Holandia i Dania prowadzą rozwój programu szkoleniowego dla ukraińskich pilotów F-16… Otrzymaliśmy prośbę z Danii o pomoc w szkoleniu pilotów na F-16, czego się spodziewaliśmy” – powiedział.

Według rzecznika Pentagonu kwestia ta jest obecnie rozważana. Zgodnie z przewidywaniami Departamentu Obrony USA, ćwiczenia F-16 rozpoczną się “gdzieś w Europie”. Ryder dodał, że Stany Zjednoczone będą współpracować z sojusznikami w celu przeprowadzenia tych ćwiczeń.

W środę portal Politico poinformował, że państwa należące do tzw. koalicji myśliwców rozważają Rumunię jako potencjalne miejsce szkolenia ukraińskich pilotów do obsługi myśliwców F-16 – twierdzo Politico.

Według rozmówców portalu, “koalicja myśliwców” pracuje nad porozumieniem w sprawie przeprowadzenia ćwiczeń lotniczych na jednym z poligonów w Rumunii. Przypuszczalnie szkolenie poprowadzi firma Lockheed Martin, która produkuje F-16.

Urzędnicy europejscy ani publicznie nie potwierdzili, ani nie zaprzeczyli, że propozycja szkolenia ukraińskich pilotów w Rumunii jest faktycznie przedmiotem dyskusji.

Rumuńskie Siły Powietrzne mają 17 używanych F-16 zakupionych w Portugalii i planują zakup kolejnych 32 samolotów z Norwegii. Jednak Bukareszt niedawno zatwierdził plan zakupu bardziej zaawansowanych F-35.

Kraj ten odgrywa ważną rolę w misji NATO Air Policing, międzynarodowej grupie zadaniowej, która nieustannie patroluje europejskie niebo, aby szybko reagować na naruszenia przestrzeni powietrznej.

Ministerstwo Obrony Rumunii na prośbę Politico nie potwierdziło ani nie zaprzeczyło, że rozważa możliwość szkolenia ukraińskich pilotów na swoim terytorium i zaznaczyło, że „z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę utworzenia koalicji państw członkowskich NATO w celu szkolenia pilotów na F-16”.

Zobacz też: Polska chce szkolić ukraiński personel techniczny F-16

Przypomnijmy, holenderskie ministerstwo obrony poinformowało, że centrum szkoleniowe powstanie w jednym ze wschodnich państw członkowskich NATO. Holandia pracuje obecnie nad planem szkolenia Ukraińców na F-16 wspólnie z Danią i przy wsparciu Stanów Zjednoczonych.

Kraj ten jest odpowiedzialny za koordynację europejskich wysiłków w tym projekcie.

Trwają również konsultacje z Belgią, Luksemburgiem, Wielką Brytanią i przedstawicielami przemysłu, wszyscy interesariusze pracują obecnie nad treścią szkoleń.

Plan składa się z trzech punktów:

  • jak najszybsze rozpoczęcie pierwszego przeszkolenia ukraińskich pilotów na samoloty F-16
  • nauka języka
  • utworzenie centrum szkoleniowego F-16

Kresy.pl/Anadolu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply