Firma Lockheed Martin, która jest producentem myśliwców F-16, jest gotowa pomóc ukraińskim pilotom w szkoleniu na tych samolotach – poinformował portal Financial Times.

Firma Lockheed Martin, która jest producentem myśliwców F-16, jest gotowa pomóc ukraińskim pilotom w szkoleniu na tych samolotach. Zostało to zapowiedziane w wywiadzie dla Financial Times przez dyrektora operacyjnego korporacji Franka St. Johna.

Amerykańska firma może również pomóc w zdobyciu umiejętności obsługi i konserwacji tych myśliwców.

„Jesteśmy gotowi nie tylko zaspokoić zapotrzebowanie na nowe F-16, ale także zapewnić wszelkie modyfikacje F-16, a także szkolenia, sprzęt i systemy” – powiedział St. John.

Podkreślił też, że decyzja o samolotach bojowych może zapaść jedynie w wyniku negocjacji między Ukrainą, Stanami Zjednoczonymi i innymi zachodnimi sojusznikami.

Należy zauważyć, że Lockheed Martin nie jest bezpośrednio zaangażowana w te negocjacje.

Polska jest gotowa szkolić ukraiński personel techniczny, który będzie pracował z myśliwcami F-16. Taką informację przekazał gen. Bogdan Pidanty, dyrektor Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON, w rozmowie z portalem „Suspilne”.

„Chęć szkolenia pilotów F16 wyraziły kraje, które bezpośrednio wyślą te myśliwce do Ukrainy. Mówimy o Holandii i Danii” – powiedział gen. Pidanty.

Jak przekazał polski wojskowy, jeden samolot wymaga około dziesięciu osób obsługujących. Dodał, że Polska jest gotowa do rozpoczęcia szkolenia takiego personelu.

Pidanty nie sprecyzował, jak długo może trwać szkolenie. Podkreślił, że zależy to od tego, na jakich modyfikacjach myśliwców F-16 będzie się odbywało.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, Ukraina planuje wysłać „kilkudziesięciu” pilotów bojowych na szkolenie na amerykańskich myśliwcach F-16.

Holenderskie ministerstwo obrony poinformowało w środę, że centrum szkoleniowe powstanie w jednym ze wschodnich państw członkowskich NATO. Holandia pracuje obecnie nad planem szkolenia Ukraińców na F-16 wspólnie z Danią i przy wsparciu Stanów Zjednoczonych.

Kraj ten jest odpowiedzialny za koordynację europejskich wysiłków w tym projekcie.

Trwają również konsultacje z Belgią, Luksemburgiem, Wielką Brytanią i przedstawicielami przemysłu, wszyscy interesariusze pracują obecnie nad treścią szkoleń.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podał, że szereg krajów potwierdziło, że dostarczy Ukrainie myśliwce F-16. Zełenski zaznaczył, że Ukraina otrzyma „potężną liczbę” tych samolotów od międzynarodowych partnerów.

Kresy.pl/Financial Times

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply