San Leon ogłosił kapitulację – podaje „Puls Biznesu”. Spółka, która była czołowym entuzjastą poszukiwania gazu łupkowego w Polsce, zwróciła ostatnie koncesje.

Jak informuje w piątkowym wydaniu „PB”, spółka San Leon, niegdyś jeden z największych entuzjastów poszukiwania gazu łupkowego w Polsce, wycofuje się. Firma ogłosiła, że zwróciła Ministerstwu Środowiska dwie ostatnie koncesje dotyczące poszukiwań w Polsce.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Zwrócone koncesje dotyczą Szczawna oraz Gdańska W., gdzie znajduje się odwiert Lewino, uważany wcześniej za obiecujący. San Leon, jak podaje gazeta, mógł tam pracować jeszcze do 2020 roku. Jednak firma nie znalazła partnera, który byłby zainteresowany takim projektem.

– Czas łupków w Polsce się skończył – powiedział w rozmowie z „Pulsem Biznesu” Paweł Chałupka, szef polskiej spółki San Leon.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Gazeta poinformowała również, że część koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego zwrócił także koncern Lotos. Od 2010 roku w całej Polsce wykonano łącznie około 70 odwiertów. Szczyt boomu łupkowego w Polsce przypadał na lata 2011-2013.

Przypomnijmy, że jeszcze w 2012 roku w Polsce wydanych było 115 koncesji na poszukiwanie gazu z łupków. We wrześniu br. było ich już zaledwie 20. Koncesje te zostały udzielone na rzecz 7 polskich i zagranicznych podmiotów (koncesjonariuszy).

Przeczytaj: Co dziś zostało z polskich łupków? [+MAPA]

Ministerstwo Środowiska przedstawiło wcześniej zestawienie dotyczące własności koncesji. Wynika z niego, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) miało 1 koncesję, Orlen Upstream – 4, Lotos Petrobaltic – 4 (z czego część zwrócono), a Baltic Oil & Gas (dawniej Talisman Energy Polska) – 2. Najwięcej posada jednak ShaleTech Energy (7). Poza tym, po jednej koncesji mają  Rawicz Energy oraz Strzelecki Energia.

Należy jednak przypomnieć, że jeszcze w ubiegłym roku PGNiG i PKN Orlen oznajmiły, że poszukiwania gazu łupkowego w ramach koncesji uznają za zakończone. Ponadto, już wcześniej obie spółki, jak również Lotos oraz prywatny Shale Tech, szukały na nich gazu konwencjonalnego lub, albo wręcz nie prowadziły żadnych prac.

Czytaj również:

„Nadzieje na gaz łupkowy mogą się okazać przesadne”

Niemcy rozwijają wydobycie gazu łupkowego

„Puls Biznesu” / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz