Przedstawiciele talibańskich władz Afganistanu przyjęli w Kabulu szefa turkmeńskiej dyplomacji. Tematem rozmów był między innymi projekt międzynarodowego gazociągu.

Minister spraw zagranicznych Turkmenistanu Raszyd Meredow przyleciał do Kabulu w sobotę rano, jak podał portal TOLO News. Nagranie jego powitania przez przedstawicieli nieuznawanych międzynarodowo władz Islamskiego Emiratu Afganistanu pojawiło się na portalach społecznościowych.

 

Meredow został przywitany na kabulskim lotnisku przez swojego odpowiednika z ramienia talibów Amira Khana Mutakiego. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzecznika talibańskiego rządu Afganistanu Bilala Karimiego turkmeńska dyplomacja pozostanie w Kabulu do niedzieli. Wśród nich znajduje się przedstawiciel władz Turkmenistanu odpowiedzialny za projekt TAPI. To projekt budowy gazociągu, który miałby przesyłać “błękitne paliwo” z tej środkowoazjatyckiej republiki przez terytorium Afganistanu, na chłonne rynki Pakistanu i Indii. Turkmenistan ma największe złoża gazu ziemnego w Azji Środkowej, które jednocześnie są jednymi z największymi na świecie.

TAPI ma brać początek na turkmeńskim Galkynysz, drugim co do wielkości złożu gazu na świecie i docierać do indyjskiego miasta Fazilka, położonego przy granicy Pakistanu. Gazociąg o długości około 1800 km miałby osiągnąć przepustowość na poziomie 33 mld metrów sześciennych surowca rocznie.

W planie spotkań turkmeńskiej delegacji ujawnionym w sobotę było między innymi spotkanie z premierem Afganistanu z ramienia talibów mułłą Mohammadem Hasanem Akhundem oraz innymi “wysoko postawionymi urzędnikami” talibańskich władz, jak podała TOLO News.

Wizyta turkmeńskiego ministra w Kabulu jest pierwszą wizytą szefa dyplomacji państwowej w stolicy Afganistanu od czasu zajęcia jej przez talibów i proklamowania w nim ich nowych władz Islamskiego Emiratu. Umacnia ona pozycję międzynarodową talibów, którzy w bieżącym miesiącu byli już podejmowani w Moskwie przez rosyjskiego ministra spraw zagranicznych.

tolonews.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply