Orlen wystąpił do Rosjan o odszkodowania za zanieczyszczoną ropę

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, polski koncern PKN Orlen będzie dochodził odszkodowania od rosyjskich dostawców za zanieczyszczoną ropę.

O działaniach PKN Orlen poinformował prezes spółki, Daniel Obajtek, który w środę zamieścił w tej sprawie wpis na Twitterze. Sprawa dotyczy sytuacji sprzed pół roku, gdy z powodu zanieczyszczenia ropy przerwano dostawy poprzez rurociąg „Przyjaźń”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Zgodnie z zapowiedziami wystąpiliśmy do dostawców rosyjskich o odszkodowania za zanieczyszczoną ropę” – napisał Obajtek. „Obejmują one nakłady związane z przerobem tego surowca, ochroną instalacji i dodatkowymi zakupami ropy. Jesteśmy zdeterminowani, aby odzyskać wszystkie koszty, które ponieśliśmy”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, na początku czerwca br. stronie polskiej zaprezentowano mechanizm rekompensat między Transnieftem a producentami ropy, co według PKN Orlen miało być przełomem ws. zanieczyszczonej ropy z Rosji. Z kolei prezes rosyjskiego operatora Nikołaj Tokariew twierdził, że Transnieft nie ma umów z Polską i żądania ws. rekompensat za zanieczyszczoną ropę są źle kierowane, bo dostarczył ją operator białoruski. „Jak oni mogą od nas żądać rekompensat?” – pytał wówczas Tokariew.

Jak pisaliśmy, pod koniec kwietnia br. przerwano dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem „Przyjaźń”. Powodem było poinformowanie przez białoruski koncern Biełnieftiechim o „gwałtownym pogorszeniu” jakości ropy dostarczanej rurociągiem. Obok Białorusi, także Polska, Ukraina i Węgry wstrzymały pobór rosyjskiej ropy. Około pięć milionów ton tego surowca zostało zanieczyszczonych związkami chloroorganicznymi. Rosyjski wymiar sprawiedliwości doprowadził już do aresztowania zarządzających trzema mniejszymi firmami dostarczającymi surowiec Transniefcie, podejrzanych o wtłoczenie do systemu zanieczyszczonego surowca.

Przeczytaj: Łukaszenko: najbardziej opłaca się nam sprowadzać ropę z Gdańska

Twitter.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz