Orlen wystąpił do Rosjan o odszkodowania za zanieczyszczoną ropę

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, polski koncern PKN Orlen będzie dochodził odszkodowania od rosyjskich dostawców za zanieczyszczoną ropę.

O działaniach PKN Orlen poinformował prezes spółki, Daniel Obajtek, który w środę zamieścił w tej sprawie wpis na Twitterze. Sprawa dotyczy sytuacji sprzed pół roku, gdy z powodu zanieczyszczenia ropy przerwano dostawy poprzez rurociąg „Przyjaźń”.

„Zgodnie z zapowiedziami wystąpiliśmy do dostawców rosyjskich o odszkodowania za zanieczyszczoną ropę” – napisał Obajtek. „Obejmują one nakłady związane z przerobem tego surowca, ochroną instalacji i dodatkowymi zakupami ropy. Jesteśmy zdeterminowani, aby odzyskać wszystkie koszty, które ponieśliśmy”.

Jak informowaliśmy, na początku czerwca br. stronie polskiej zaprezentowano mechanizm rekompensat między Transnieftem a producentami ropy, co według PKN Orlen miało być przełomem ws. zanieczyszczonej ropy z Rosji. Z kolei prezes rosyjskiego operatora Nikołaj Tokariew twierdził, że Transnieft nie ma umów z Polską i żądania ws. rekompensat za zanieczyszczoną ropę są źle kierowane, bo dostarczył ją operator białoruski. „Jak oni mogą od nas żądać rekompensat?” – pytał wówczas Tokariew.

Jak pisaliśmy, pod koniec kwietnia br. przerwano dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem „Przyjaźń”. Powodem było poinformowanie przez białoruski koncern Biełnieftiechim o „gwałtownym pogorszeniu” jakości ropy dostarczanej rurociągiem. Obok Białorusi, także Polska, Ukraina i Węgry wstrzymały pobór rosyjskiej ropy. Około pięć milionów ton tego surowca zostało zanieczyszczonych związkami chloroorganicznymi. Rosyjski wymiar sprawiedliwości doprowadził już do aresztowania zarządzających trzema mniejszymi firmami dostarczającymi surowiec Transniefcie, podejrzanych o wtłoczenie do systemu zanieczyszczonego surowca.

Przeczytaj: Łukaszenko: najbardziej opłaca się nam sprowadzać ropę z Gdańska

Twitter.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply