Zgodnie z porozumieniem między Rosją i Białorusią ws. opróżnienia białoruskiego system rurociągów z zanieczyszczonej ropy, będzie ona przesyłana do Rosji tzw. rewersem. Ma to nastąpić do 10 czerwca.

W piątek wieczorem wicepremier Rosji Dmitrij Kozak po spotkaniu w Moskwie z wiceszefem rządu Białorusi Iharem Laszenką poinformował, że obie strony doszły do porozumienia w sprawie oczyszczenia rurociągu Przyjaźń na odcinku białoruskim, aż do granicy z Polską. Ma się to stać do 10 czerwca i odbywać się tzw. rewersem, który według strony rosyjskiej wyniesie ok. 1 mln ton. Z Polski będzie go czterokrotnie mniej.

Obie strony zatwierdziły plan działań i przygotowano „odpowiednie zbiorniki” w Rosji. – Będzie to rewers tymi samymi rurami, tylko na terytorium Rosji z terytorium Białorusi do granicy z Polską – zapowiedział Kozak. Z kolei na terenie Rosji będą prowadzone dalsze działania. Kozak powiedział, że jest tam „mechanizm oczyszczenia” skażonego surowca.

 

Kozak powiedział, że kolejne rozmowy z Polską odbędą się 3 czerwca i wyraził przekonanie, że do 10 czerwca obie strony zdołają osiągnąć porozumienie, choć przyznał, iż temat ten budzi kontrowersje, dotyczące przechowywania skażonej ropy.

Mamy rozbieżności co do ilości ropy naftowej, ponieważ zarejestrowano pewną ilość ropy niskiej jakości, a dziś przedstawiają nam ilości kilkukrotnie większe, ponieważ została ona już rozcieńczona ropą dobrej jakości – twierdzi Kozak, zaznaczając, że dokonano tego bez wiedzy strony rosyjskiej. Dlatego omawiamy to wszystko.

Przeczytaj: Rosjanie mogą wznowić dostawy ropy rurociągiem „Przyjaźń” dopiero od 9. czerwca

Przypomnijmy, że minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak obiecywał, że dostawy ropy naftowej do Polski poprzez rurociąg Przyjaźń zostaną wznowione w ostatni poniedziałek. Tak się nie stało i we wtorek minister energii Krzysztof Tchórzewski wezwał rosyjskie ministerstwo energetyki do podjęcia natychmiastowych działań w tym kierunku.

Wczoraj premier Białorusi Siarhiej/Siergiej Rumas, który rozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Dmitrijem Miedwiediewem powiedział, że jego kraj rozpocznie tłoczenie zanieczyszczonej ropy w kierunku Rosji w przyszłym tygodniu, od 27-28 maja. Według niego, dostawy rosyjskiej ropy do białoruskiej rafinerii Naftan powinny zostać w pełni wznowione przed 28 czerwca.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Podczas rozmów rosyjsko-białoruskich z udziałem premierów i wicepremierów uzgodniono, że w przyszłym tygodniu Rosja dostarczy Białorusi dodatkowych 200 tys. ton ropy. Z kolei do 10 czerwca ma zostać uzgodniony sposób rozliczenia poniesionych szkód z Mińskiem.

Według ministra gospodarki Rosji Maksima Orieszkina, sprawa zanieczyszczonego surowca nie wpłynie na wskaźniki makroekonomiczne Rosji na koniec roku, choć odbije się na danych miesięcznych. Oświadczył też, że rosyjski koncern Rosnieft ma środki niezbędne do tego, by “odpowiedzieć za powstałe problemy”. Wysokość szkód finansowych nie została jeszcze określona. Według Orieszkina, wymaga to “wiele pracy technicznej”.

Agencja Reutera podawała, że według stanu na koniec maja Rosja opróżniła rurociąg Przyjaźń z około jednej trzeciej skażonego chlorkami organicznymi surowca. Szacuje z kolei, że w rurach na terytorium Rosji, Białorusi i Ukrainy pozostaje około 2 mln ton surowca.

Jak pisaliśmy, pod koniec kwietnia br. przerwano dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem „Przyjaźń”. Powodem było poinformowanie przez białoruski koncern Biełnieftiechim o „gwałtownym pogorszeniu” jakości ropy dostarczanej rurociągiem. Obok Białorusi, także Polska, Ukraina i Węgry wstrzymały pobór rosyjskiej ropy. Około pięć milionów ton tego surowca zostało zanieczyszczonych związkami chloroorganicznymi. Rosyjski wymiar sprawiedliwości doprowadził już do aresztowania zarządzających trzema mniejszymi firmami dostarczającymi surowiec Transniefcie, podejrzanych o wtłoczenie do systemu zanieczyszczonego surowca.

PAP / rmf24.pl / Tass / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Przeczołgali Łukaszenkę ,a teraz chcą zabawiać się z Polską w grę pod tytułem :”zrobiliście coś bez naszej zgody”.
    Przegląd i remont rurociągu ze względu na bezpieczeństwo ekologiczne byłby dobrym ruchem polskiej strony.