Jak poinformowała agencja Bloomberg, prezydent Władimir Putin stwierdził w niedzielę, że Rosja jest gotowa współpracować ze swoimi partnerami OPEC + w celu wspierania światowego rynku ropy naftowej. Zadeklarował także, że Rosja jest zadowolona z obecnych cen ropy naftowej.

Mechanizm OPEC + „już stał się skutecznym narzędziem zapewniającym długoterminową stabilność na globalnych rynkach energii”, stwierdził Putin w niedzielę podczas spotkania z ministrami w Moskwie. Fakt, że Rosja ma duże rezerwy finansowe, co zmniejsza wpływ zawirowań rynkowych „nie eliminuje potrzeby działania, w tym we współpracy z naszymi zagranicznymi partnerami” – powiedział.

Zobacz także: „Financial Times”: Rosja bliska porozumienia z OPEC w sprawie zmniejszenia wydobycia

Putin wypowiadał się na temat spotkania OPEC +, które odbędzie się w dniach 5-6 marca w Wiedniu. W kontekście nadchodzącego spotkania, Arabia Saudyjska naciska na szybkie cięcia produkcji, aby zrekompensować spadek popytu na ropę z powodu koronawirusa. Rosja, najważniejszy partner spoza OPEC w koalicji producentów, jak dotąd odrzucała te prośby, podkreślając dominującą rolę, jaką odegrał Putin w kwestii zawierania sojuszu z Saudyjczykami trzy lata temu.

Obecne ceny ropy są „akceptowalne” dla rosyjskiego budżetu i gospodarki, choć „trudno jest przewidzieć, jak długookresowy będzie ten trend” – stwierdził prezydent, dodając, że jeszcze tego samego dnia będzie rozmawiał z rosyjskimi producentami ropy.

Zobacz także: OPEC zmniejsza wydobycie ropy naftowej

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Miniony tydzień był najgorszy dla rynku ropy. Podobnych spadków nie było od krachu finansowego z 2008 roku. „Musimy być przygotowani na różne scenariusze” – stwierdził Putin.

Rozprzestrzenianie się wirusa – i starania rządów o jego powstrzymanie – rodzą pytania o to, czy spotkanie OPEC odbędzie się w Wiedniu w zwykłym formacie, szczególnie po odwołaniu dużej konferencji energetycznej w Houston, znanej jako CERAWeek. Delegaci OPEC nalegali w niedzielę, aby ich spotkanie przebiegło zgodnie z planem, ale niektórzy zaznaczali w prywatnych rozmowach, że trwają dyskusje na temat dalszego postępowania. Warto zauważyć, że członkiem kartelu jest m.in. Iran – jeden z krajów, które do tej pory były najbardziej dotknięte wirusem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Katar występuje z naftowego kartelu OPEC

www.bloomberg.com / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz