Brytyjski dziennik „Financial Times” twierdzi, że władze Rosji są bliskie uzgodnienia z kartelem państw wydobywających ropę obniżenie jej podaży na światowe rynki.

„Arabia Saudyjska i Rosja są bliskie porozumienia w sprawie cięć w produkcji ropy” – poinformował w środę brytyjski dziennik. Sugeruje, że przedstawiciele Rosji rozmawiali w Wiedniu przede wszystkim z reprezentantem Arabii Saudyjskiej i uzgodnili z nim redukcję wydobycia ropy naftowej przed oficjalną konferencją Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), która odbędzie się jutro.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W skład OPEC wchodzą Arabia Saudyjska, Angola, Ekwador, Gabon, Gwinea Równikowa, Irak, Iran, Kongo, Kuwejt, Libia, Nigeria, Wenezuela i Zjednoczone Emiraty Arabskie, ale „Financial Times” sugeruje, że na rosyjską propozycję zgadza się także część państw eksportujących ropę ale nienależących do kartelu. Gazeta podkreśla, że przedmiotem negocjacji nadal jest poziom redukcji wydobycia.

Państwa produkujące ropę chcą zmniejszyć podaż surowca na rynek by powstrzymać spadek jego cen. W ciągu ubiegłych dwóch miesięcy wartość baryłki spadła o około 30%. W samym listopadzie cena ropy spadła aż o 22% co oznacza największy miesięczny spadek od 2008 roku.

Minister ropy Omanu Mohammed al-Rumhy w wypowiedzi dla dziennika potwierdził, że państwa produkujące ropę zgodziły się na obniżenie wydobycia – „Nie mówiliśmy o liczbach… po prostu zgodziliśmy się na cięcia”. Cytuje jednak opinię ekspertów, którzy doradzają obniżenie wydobycia o milion baryłek dziennie.

Decyzja taka będzie wbrew apelowi prezydenta USA Donalda Trumpa, który radził członkom OPEC utrzymanie obecnego poziomu wydobycia.

Czytaj także: Katar występuje z kartelu OPEC

ft.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz