Premier Izraela krytykuje próby powrotu do umowy nuklearnej z Iranem

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ogłosił w czwartek, że powiedział prezydentowi USA Joe Bidenowi, że zrobi wszystko, aby zapobiec uzbrojeniu Iranu w broń nuklearną, niezależnie od tego, czy Waszyngton ponownie zawrze umowę nuklearną z tym krajem – informuje Times of Israel.

Jak poinformował Times of Israel, premier Izraela Benjamin Netanjahu ogłosił w czwartek, że powiedział prezydentowi USA Joe Bidenowi, że zrobi wszystko, aby zapobiec uzbrojeniu Iranu w broń nuklearną, niezależnie od tego, czy Waszyngton ponownie zawrze umowę nuklearną z tym krajem.

„Powiedziałem mu, za zgodą lub bez, moim obowiązkiem jako premiera Izraela, jako premiera państwa żydowskiego, jest zapobieżenie powtórzeniu się strasznych rzeczy, które zostały wyrządzone naszemu ludowi” – informował Netanjahu w wywiadzie w Channel 13.

Zobacz też: UE wezwała Iran do cofnięcia działań niezgodnych z porozumieniem nuklearnym

„Istnieje reżim, którego głównym celem jest zniszczenie nas. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, wszystko, co w mojej mocy, aby zapobiec zdobyciu broni jądrowej” – powiedział.

Naciskany na to, czy obejmuje to użycie siły militarnej, Netanjahu zapewnił: „W tym wszystko, co jest konieczne, aby uniemożliwić Iranowi zdobycie broni jądrowej”. Izrael zawsze poprze opcję militarną, powiedział, podczas gdy sankcje są w dużej mierze zależne od Bidena. „Nigdy nie oddam bezpieczeństwa Izraela w niczyje ręce” – zapewnił.

Odrzucił założenie, że istniejąca umowa, którą Iran naruszył, byłaby lepsza niż brak porozumienia.

„Umowa z takim krajem? Ile razy musimy uczyć się z historii. Umowy są zawierane, ale jeśli polegamy wyłącznie na umowach, to jest błąd ”- powiedział Netanjahu.

Zapytany, czy polega na Bidenie, jeśli chodzi o umowę nuklearną z Iranem, Netanjahu odpowiedział: „Polegam na sobie, na sobie”.

„Nie powierzam nikomu bezpieczeństwa Izraela… Izrael musi być zdolny i zdeterminowany, by bronić się sam” – dodał, wyjaśniając, że ma bliskie stosunki z Bidenem. „Jesteśmy przyjaciółmi, a nawet bliskimi przyjaciółmi”.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, cierpliwość Stanów Zjednoczonych wobec Iranu w sprawie powrotu do porozumienia nuklearnego z 2015 roku „nie jest nieograniczona”, powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Zapytany na briefingu prasowym, czy oferta ma datę wygaśnięcia, Price powiedział, że odejście Iranu od przestrzegania ograniczeń zawartych w umowie z 2015 roku dotyczących działalności jądrowej sprawiło, że kwestia ta stała się „pilnym wyzwaniem” dla Stanów Zjednoczonych.

„Nasza cierpliwość nie jest nieograniczona, ale wierzymy, a prezydent jasno powiedział, że najskuteczniejszym sposobem zapewnienia, aby Iran nigdy nie zdobył broni jądrowej jest dyplomacja” – poinformował Price.

Kresy.pl/Times of Israel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz