W czwartek Unia Europejska wezwała Iran do cofnięcia działań niezgodnych z porozumieniem nuklearnym z 2015 roku, które podpisała ze światowymi mocarstwami – poinformował Middle East Monitor.

Jak poinformował w czwartek portal Middle East Monitor, Unia Europejska wezwała Iran do cofnięcia działań niezgodnych z porozumieniem nuklearnym z 2015 roku, które podpisała ze światowymi mocarstwami.

Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell wyraził głębokie zaniepokojenie w oświadczeniu dotyczącym decyzji Teheranu o tymczasowym zawieszeniu specjalnych uprawnień audytowych dla inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

„Wciąż wzywamy Iran do zaprzestania i cofnięcia wszystkich działań, które są niezgodne z jego zobowiązaniami w ramach JCPOA” – powiedział Borrell, odnosząc się do wspólnego kompleksowego planu działania z 2015 roku.

W oświadczeniu stwierdzono, że ograniczenie inspektorom wiedzy na temat „cyklu paliwa jądrowego Iranu”, w tym badań i rozwoju zaawansowanych wirówek, ogranicza zdolność agencji do sprawdzania, czy materiały i działania pozostają wyłącznie do celów pokojowych.

Borrell jednak powtórzył poparcie i zaangażowanie bloku w porozumienie nuklearne i z zadowoleniem przyjął „perspektywę powrotu USA do JCPOA i powrotu Iranu do pełnego wdrożenia JCPOA”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Również Stany Zjednoczone wyrażają swoje zaniepokojenie. Jak informowaliśmy na naszym portalu, cierpliwość Stanów Zjednoczonych wobec Iranu w sprawie powrotu do porozumienia nuklearnego z 2015 roku „nie jest nieograniczona”, powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Zapytany na briefingu prasowym, czy oferta ma datę wygaśnięcia, Price powiedział, że odejście Iranu od przestrzegania ograniczeń zawartych w umowie z 2015 roku dotyczących działalności jądrowej sprawiło, że kwestia ta stała się „pilnym wyzwaniem” dla Stanów Zjednoczonych.

„Nasza cierpliwość nie jest nieograniczona, ale wierzymy, a prezydent jasno powiedział, że najskuteczniejszym sposobem zapewnienia, aby Iran nigdy nie zdobył broni jądrowej jest dyplomacja” – poinformował Price.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Warto zwrócić uwagę, że według sobotnich słów rzecznika irańskiego rządu sankcje USA zostaną wkrótce zniesione pomimo „dyplomatycznych sporów”.

Iran i Stany Zjednoczone są w sporze o to, kto powinien zrobić pierwszy krok w celu ożywienia porozumienia z 2015 roku. Iran nalega, aby Stany Zjednoczone najpierw zniosły sankcje byłego prezydenta Donalda Trumpa, podczas gdy Waszyngton mówi, że Teheran musi najpierw przywrócić zgodność z umową.

Biały Dom poinformował w piątek, że Stany Zjednoczone nie planują żadnych dodatkowych działań w odpowiedzi na naciski Iranu przed ewentualnymi rozmowami z Teheranem i głównymi mocarstwami o powrocie do umowy.

Jednak rzecznik rządu Ali Rabiei, który został cytowany przez oficjalną agencję informacyjną IRNA w sobotę, powiedział: „Z przekonaniem przewidujemy, że inicjatywy dyplomatyczne przyniosą pozytywne rezultaty pomimo dyplomatycznych sporów, które są naturalnym preludium do powrotu stron do zobowiązań, w tym zniesienia wszystkich sankcji w najbliższej przyszłości”.

Na mocy porozumienia z głównymi mocarstwami Iran zaakceptował ograniczenia swojego programu nuklearnego w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji. Waszyngton ponownie nałożył sankcje po tym, jak Trump zrezygnował z umowy w 2018 roku, a Iran zareagował naruszeniem niektórych ograniczeń nuklearnych umowy.

Kresy.pl/Middle East Monitor

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz