Władze Iranu uważają, że ​​sankcje USA zostaną wkrótce zniesione, pomimo ciągłych „dyplomatycznych sporów” o ożywienie umowy nuklearnej, powiedział w sobotę rzecznik rządu, sygnalizując pragnienie Teheranu, by zakończyć impas – poinformował Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, według sobotnich słów rzecznika irańskiego rządu sankcje USA zostaną wkrótce zniesione pomimo “dyplomatycznych sporów”.

Iran i Stany Zjednoczone są w sporze o to, kto powinien zrobić pierwszy krok w celu ożywienia porozumienia z 2015 roku. Iran nalega, aby Stany Zjednoczone najpierw zniosły sankcje byłego prezydenta Donalda Trumpa, podczas gdy Waszyngton mówi, że Teheran musi najpierw przywrócić zgodność z umową.

Zobacz też: Zarif: Iran powróci do porozumienia nuklearnego jak tylko Stany Zjednoczone odwołają sankcje

Biały Dom poinformował w piątek, że Stany Zjednoczone nie planują żadnych dodatkowych działań w odpowiedzi na naciski Iranu przed ewentualnymi rozmowami z Teheranem i głównymi mocarstwami o powrocie do umowy.

Jednak rzecznik rządu Ali Rabiei, który został cytowany przez oficjalną agencję informacyjną IRNA w sobotę, powiedział: „Z przekonaniem przewidujemy, że inicjatywy dyplomatyczne przyniosą pozytywne rezultaty pomimo dyplomatycznych sporów, które są naturalnym preludium do powrotu stron do zobowiązań, w tym zniesienia wszystkich sankcji w najbliższej przyszłości”.

Na mocy porozumienia z głównymi mocarstwami Iran zaakceptował ograniczenia swojego programu nuklearnego w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji. Waszyngton ponownie nałożył sankcje po tym, jak Trump zrezygnował z umowy w 2018 roku, a Iran zareagował naruszeniem niektórych ograniczeń nuklearnych umowy.

Dodatkową presję na rozwiązanie impasu nakłada ustawa przyjęta przez irański parlament. Zobowiązuje ona Teheran do ograniczenia szerokiego dostępu dla inspektorów ONZ w ramach umowy jeśli sankcje nie zostaną zdjęte do 23 lutego.

Zobacz też: MSZ Iranu: Możemy odchodzić dalej od zapisów porozumienia nuklearnego

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi przybył w sobotę do Teheranu z zaplanowaną wizytą. Grossi ma omówić sposoby pracy z Iranem w świetle możliwości ograniczenia współpracy.

Zobacz też: Irański minister: jeśli Zachód zagoni nas do narożnika, możemy dążyć do pozyskania broni jądrowej

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply