Iran „natychmiast odwróci” działania w ramach swojego programu nuklearnego po zniesieniu sankcji USA, powiedział w piątek minister spraw zagranicznych kraju, potwierdzając stanowisko Teheranu w sprawie oferty Waszyngtonu dotyczącej wznowienia rozmów – poinformował Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, w piątek minister spraw zagranicznych Iranu, Mohammad Javad Zarif, jego kraj „natychmiast odwróci” działania w ramach swojego programu nuklearnego po zniesieniu sankcji USA.

Administracja Joe Bidena oświadczyła w czwartek, że jest gotowa do odnowienia porozumienia z 2015 roku między Iranem a światowymi mocarstwami, które były prezydent Donald Trump porzucił w 2018 roku przed ponownym nałożeniem sankcji na Iran.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Po zniesieniu sankcji „natychmiast cofniemy wszelkie środki zaradcze. Proste – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Javad Zarif. Irański urzędnik powiedział Reutersowi, że Teheran rozważa ofertę Waszyngtonu, aby porozmawiać o wznowieniu umowy.

Ale najpierw powinni wrócić do umowy. Następnie w ramach porozumienia z 2015 roku można dyskutować o mechanizmie zasadniczo synchronizacji kroków” – powiedział urzędnik.

Waszyngton ogłosił w czwartek, że jest gotowy rozmawiać z Iranem o powrocie obu narodów do porozumienia nuklearnego, którego celem jest uniemożliwienie Teheranowi nabycia broni jądrowej.

Zobacz też: Biden: Sankcje zostaną zniesione dopiero po zaprzestaniu przez Iran wzbogacania uranu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Nigdy nie tworzyliśmy broni jądrowej i nie jest to częścią naszej doktryny obronnej” – przekonywał irański urzędnik w rozmowie z Reuters. „Nasze przesłanie jest bardzo jasne. Znieść wszystkie sankcje i dać szansę dyplomacji ”.

Teheran wyznaczył Waszyngtonowi termin 23 lutego na rozpoczęcie cofania sankcji, w przeciwnym razie, jak twierdzi, podejmie największy jak dotąd krok, aby złamać umowę – zakazując inspekcji z krótkim wyprzedzeniem przez organ nadzoru jądrowego ONZ, Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).

Stany Zjednoczone i europejskie kraje biorące udział w porozumieniu wezwały Iran do powstrzymania się od tego kroku i powtórzyły swoje zaniepokojenie ostatnimi działaniami Teheranu na rzecz produkcji uranu wzbogaconego do 20% i uranu metalicznego.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz