Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, w środę rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price poinformował, że cierpliwość Stanów wobec Iranu w sprawie powrotu do porozumienia nuklearnego „nie jest nieograniczona”.

Cierpliwość Stanów Zjednoczonych wobec Iranu w sprawie powrotu do porozumienia nuklearnego z 2015 roku „nie jest nieograniczona”, powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu Ned Price – przekazała agencja prasowa Reuters.

Iran formalnie nie odpowiedział na ofertę Stanów Zjednoczonych z zeszłego tygodnia, aby rozpocząć dyskusję podczas wspólnego spotkania z krajami, które negocjowały porozumienie.

Zobacz też: Prezydent Iranu wezwał Bidena do powrotu do porozumienia nuklearnego, nazwał Trumpa „głupim terrorystą”

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Zapytany na briefingu prasowym, czy oferta ma datę wygaśnięcia, Price powiedział, że odejście Iranu od przestrzegania ograniczeń zawartych w umowie z 2015 roku dotyczących działalności jądrowej sprawiło, że kwestia ta stała się „pilnym wyzwaniem” dla Stanów Zjednoczonych.

„Nasza cierpliwość nie jest nieograniczona, ale wierzymy, a prezydent jasno powiedział, że najskuteczniejszym sposobem zapewnienia, aby Iran nigdy nie zdobył broni jądrowej jest dyplomacja” – poinformował Price.

Zobacz też: Zarif: Iran powróci do porozumienia nuklearnego jak tylko Stany Zjednoczone odwołają sankcje

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Warto zwrócić uwagę, że według sobotnich słów rzecznika irańskiego rządu sankcje USA zostaną wkrótce zniesione pomimo „dyplomatycznych sporów”.

Iran i Stany Zjednoczone są w sporze o to, kto powinien zrobić pierwszy krok w celu ożywienia porozumienia z 2015 roku. Iran nalega, aby Stany Zjednoczone najpierw zniosły sankcje byłego prezydenta Donalda Trumpa, podczas gdy Waszyngton mówi, że Teheran musi najpierw przywrócić zgodność z umową.

Biały Dom poinformował w piątek, że Stany Zjednoczone nie planują żadnych dodatkowych działań w odpowiedzi na naciski Iranu przed ewentualnymi rozmowami z Teheranem i głównymi mocarstwami o powrocie do umowy.

Jednak rzecznik rządu Ali Rabiei, który został cytowany przez oficjalną agencję informacyjną IRNA w sobotę, powiedział: „Z przekonaniem przewidujemy, że inicjatywy dyplomatyczne przyniosą pozytywne rezultaty pomimo dyplomatycznych sporów, które są naturalnym preludium do powrotu stron do zobowiązań, w tym zniesienia wszystkich sankcji w najbliższej przyszłości”.

Na mocy porozumienia z głównymi mocarstwami Iran zaakceptował ograniczenia swojego programu nuklearnego w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji. Waszyngton ponownie nałożył sankcje po tym, jak Trump zrezygnował z umowy w 2018 roku, a Iran zareagował naruszeniem niektórych ograniczeń nuklearnych umowy.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz