Prezydent Donald Trump nakazał Pentagonowi wycofanie do połowy stycznia 2,5 tys. żołnierzy amerykańskich z Afganistanu i Iraku – oświadczył we wtorek Christopher Miller, pełniący obowiązki szefa Departamentu Obrony USA.

Liczba amerykańskich żołnierzy w Afganistanie ma ulec do 15 stycznia zmniejszeniu z 4,5 tys. do 2,5 tys. W Iraku zaś z 3 tys. do 2,5 tys. Nastąpi to w ostatnim tygodniu prezydentury Donalda Trumpa – podaje agencja „Reuters”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Miller zaznaczył podczas ogłaszania decyzji prezydenta, że rozmawiał wcześniej z przywódcami Kongresu oraz zagranicznymi partnerami i sojusznikami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Część przedstawicieli amerykańskiej administracji krytykuje decyzję prezydenta, która nastąpiła tydzień po zdymisjonowaniu dotychczasowego szefa Pentagonu Marka Espera.

„Cztery lata temu prezydent Trump złożył obietnicę, że zakończy niekończące się wojny Ameryki – odniósł się do decyzji Trumpa doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Trump zakłada, że przed Bożym Narodzeniem liczba amerykańskich żołnierzy w Afganistanie spadnie do 2,5 tys.

Dodał, że Trump ma nadzieję, że wszyscy żołnierze USA, którzy przebywają w Iraku i Afganistanie, do maja wrócą bezpiecznie do domu. „Prezydent dotrzymuje obietnicy złożonej narodowi amerykańskiemu” – zaznaczył.

Wcześniej, przed oficjalnym potwierdzeniem decyzji Trumpa, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegał przed „bardzo wysoką” ceną za zbyt szybkie opuszczenie Afganistanu przez amerykańskie i sojusznicze wojska. Region w jego opinii „może ponownie stać się dla międzynarodowych terrorystów platformą do planowania i organizowania ataków na nasze kraje” – ostrzegał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Pentagon: USA na dobrej drodze do wycofania żołnierzy z Afganistanu

Mitch McConnell, szef republikańskiej większości w Senacie USA, wypowiedział się w poniedziałek krytycznie o szybkim ograniczeniu amerykańskiego kontyngentu w Afganistanie. Ocenił, ze taki krok poprze jedynie „niewielka mniejszość” w Kongresie. Wyraził opinię, że zaszkodzi to USA oraz sojusznikom.

Przewidywana styczniowa redukcja amerykańskich żołnierzy w Afganistanie byłaby kolejną, od czasu podpisania porozumienia między Waszyngtonem i talibami w lutym. W chwili jej podpisania w Afganistanie znajdowało się 13 tys. żołnierzy amerykańskich.

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz