Zdaniem ukraińskiego lekarza-immunologia, do maja 2021 r. ok. 40 proc. populacji Ukrainy przejdzie zakażenie koronawirusem, prognozując 40 tys. przypadków śmiertelnych. Uważa jednak, że nie należy sztucznie blokować przejścia procesu epidemicznego i trzeba przez to przejść.

W wywiadzie dla ukraińskiej państwowej agencji informacyjnej Ukrinform dr Andrij Wolianskij, szef Laboratorium Immunorehabilitacyjnego Instytutu Immunologii i Mikrobiologii, powiedział, że wokół szczepionki na koronawirusa jest wiele niejasności.

„Faktycznie, nie wiadomo kiedy ją dostaniemy ani w jakiej ilości, jak wielu ludzi zostanie zaszczepionych za darmo. Moim zdaniem ta dyskusja jest przedwczesna i Ukraina przeżyje pierwszą falę do czasu opracowania szczepionki” – powiedział Wolianskij.

„Teraz trzeba myśleć o tym, że do maja [2021 roku – red.] około 40 procent populacji zostanie zarażone i można prognozować około 40 000 przypadków śmiertelnych – zaznaczył. Dodał, że obecnie liczba przypadków śmiertelnych na Ukrainie wynosi około 10 tysięcy.

Zdaniem ukraińskiego immunologa, każda forma lockdownu pomogłaby w tym, żeby jak najwięcej ludzi mogło doczekać pojawienia się szczepionki, ale nie uważa takiej formy walki z epidemią za odpowiednią. Uważa, że ludzie powinni przechorować koronawirusa i przeżyć pierwszą falę zachorowań.

„Nie ma sensu blokować procesu epidemicznego, nadal trzeba przez to przejść” – uważa Wolianskij.

Czytaj także: Ukraina: w parlamencie głosowano ws. projektu przeciwko weekendowemu lockdownowi

Ukrinform zaznacza, że dr Wolianskij jest lekarzem-immunologiem, doktorem nauk medycznych i głównym lekarzem prywatnego centrum medycznego. Przeszedł zakażenie koronawirusem i wyzdrowiał.

Według danych ze środy rano, na Ukrainie potwierdzono blisko 12,5 tysiąca nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Tym samym łączna liczba potwierdzonych zakażeń wzrosła do ponad 570 tys. Zmarło ponad 10,1 tys ludzi, u których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2, w tym 256 w ciągu minionej doby. Łącznie wyzdrowiało ponad 259 tys. osób, w tym ponad 8 tys. minionej doby.

Przypomnijmy, że zdaniem polskich ekspertów, w październiku zakażenie SARS-CoV-2 mogło przejść już 1,6 mln osób, a do marca 2021 roku będzie to ponad połowa Polaków.

Ukrinform / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply