Kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało w niedzielę w Brukseli przeciwko obostrzeniom związanym z epidemią COVID-19. Doszło do zamieszek; belgijska policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.

Jak podała agencja Associated Press, według belgijskiej policji protest w Brukseli przyciągnął około 50 tysięcy ludzi, z których część przyjechała z Francji, Niemiec i innych krajów.

Demonstracja została zorganizowana przez ogólnoeuropejską sieć Europeans United for Freedom wraz z kilkoma krajowymi oddziałami organizacji Worldwide Demonstration i ponad 600 organizacjami lokalnymi z całej Europy.

Jak powiedział VRT Tom Meert, szef Europeans United, protest odbywał się nie tyle przeciw środkom zwalczania epidemii, ale “głównie przeciw niedemokratycznemu sposobowi ich tworzenia”. Jednak według AP demonstracja w Brukseli zgromadziła różne osoby – od takich, które negują istnienie wirusa po takie, które nie uznają go za zagrożenie, bądź sprzeciwiają się obowiązkowym szczepieniom.

Meert wezwał do “otwartej debaty” jako “najlepszej szczepionki przeciwko społeczeństwu choremu na polaryzację”.

Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych do oczyszczenia parku Cinquantenaire w pobliżu instytucji UE po tym, jak grupy protestujących zaczęły rzucać przedmiotami w funkcjonariuszy i szarżować w ich kierunku.

Na filmach widać także ubranych na czarno demonstrantów atakujących budynek służb dyplomatycznych Unii Europejskiej, rzucających petardami w jego wejście i wybijających okna.

Jedno z nagrań pokazuje grupę niosącą flagę Antify.

Policja poinformowała, że zaczęła usuwać protestujących z ulic około godziny 16:30, grożąc, że ci, którzy odmówią rozejścia się, zostaną aresztowani. Około 20:00 czasu lokalnego demonstracja i zamieszki zostały zlikwidowane.

Według policji zatrzymano 70 osób, a 3 funkcjonariuszy i 12 demonstrantów wymagało leczenia szpitalnego.

CZYTAJ TAKŻE „Stop segregacji sanitarnej”. Protesty w całej Polsce [+VIDEO]

Kresy.pl / apnews.com / politico.eu / brusselstimes.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply