Doradca prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego ogłosił w środę, że Stany Zjednoczone zmniejszą liczbę swoich żołnierzy w Afganistanie do 2500 na początku przyszłego roku – przekazał New York Times. Trump twierdzi, że zostanie to osiągnięte do Bożego Narodzenia tego roku.

Jak poinformował New York Times, doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych zapowiedział, że na początku przyszłego roku liczba amerykańskich żołnierzy w Afganistanie zmniejszy się do 2500. Sam prezydent Trump twierdzi, że uda się to zrealizować do Bożego Narodzenia.

“Powinniśmy mieć niewielką pozostałą liczbę naszych odważnych mężczyzn i kobiet służących w Afganistanie do Bożego Narodzenia!” – napisał na Twitterze.

„Kiedy prezydent Trump objął urząd, w Afganistanie było ponad 10 000 żołnierzy amerykańskich” – powiedział O’Brien podczas uroczystości na Uniwersytecie Newady w Las Vegas. „Na dzień dzisiejszy jest ich mniej niż 5000, a na początku przyszłego roku liczba ta wzrośnie do 2500”.

W ostatnich miesiącach Trump wielokrotnie wyrażał chęć opuszczenia kraju wcześniej, niż wynika to z harmonogramu przedstawionego w lutym w porozumieniu pokojowym z talibami, które stanowiło, że amerykańskie wojska wycofałyby się za 12 do 14 miesięcy, gdyby grupa bojowników spełniła określone warunki.

„Ostatecznie sami Afgańczycy będą musieli wypracować porozumienie pokojowe” – powiedział O’Brien. Dodał: „Uważamy, że Amerykanie muszą wracać do domu”.

Zobacz też: NYT: Jest zgoda Trumpa w sprawie wycofania wojsk amerykańskich z Afganistanu

Donald Trump chcąc wywiązać się ze swojej obietnicy wyborczej “zakończenia niekończących się wojen”. Stany Zjednoczone wycofają tysiące żołnierzy z Iraku i Afganistanu do listopada, poinformował w środę generał piechoty morskiej Frank McKenzie na Bliskim Wschodzie.

Podczas wizyty w Iraku generał piechoty morskiej Frank McKenzie, dowódca Centralnego Dowództwa USA poinformował, że redukcja w Iraku – z około 5200 żołnierzy do około 3000 – odzwierciedla zaufanie administracji Trumpa do zdolności irackich sił bezpieczeństwa wyszkolonych przez USA do obsługi bojowe zagrożenie ze strony grupy Państwa Islamskiego.

Później McKenzie powiedział, że liczba żołnierzy w Afganistanie spadnie do 4500 do listopada. Złożył oświadczenie w rozmowie telefonicznej z małą grupą reporterów, według urzędników w jego Centralnym Dowództwie.

„Jesteśmy w trakcie schodzenia, które ma osiągnąć 4500 żołnierzy w listopadzie – październiku” – przekazał zgodnie z transkrypcją udostępnioną przez jego biuro. Zaznaczył, że droga do osiągnięcia poziomu 4500 żołnierzy będzie częściowo określona przez zdolność wojska do wywiezienia sprzętu z kraju.

„Przy 4500 nadal będziemy w stanie wykonać podstawowe zadania, które chcemy osiągnąć” – zapewnił. „Okazaliśmy więcej niż dobrą wolę i naszą gotowość do pokazania, że ​​nie chcemy być siłą okupacyjną w tym kraju. Ale mamy strategiczne interesy, żywotne interesy, które zmuszają nas do upewnienia się, że te podmioty, takie jak Al-Kaida i ISIS, nie mogą prowadzić ataków na Stany Zjednoczone”.

Kresy.pl/New York Times

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply