Donald Trump: Kończymy erę niekończących się wojen

Prezydent Donald Trump, wygłosił w sobotę przemówienie w klasie Akademii Wojskowej West Point. Obiecywał że zadaniem kadetów będzie obrona „żywotnych interesów Ameryki”, a nie toczenie „niekończących się wojen” w odległych krajach – poinformował Reuters.

Jak poinformowała Agencja Prasowa Reuters, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podczas przemowy do młodych kadetów Akademii Wojskowej West Point obiecywał, że ich służba nigdy już nie będzie polegać na toczeniu niekończących się wojen w odległych krajach.

W swoim przemówieniu przekazał ponad tysiącowi podchodzących do egzaminów kadetów, że zadaniem amerykańskiego żołnierza nie jest odbudowa innych państw, ale „bronienie, silne bronienie naszego narodu przed zagranicznymi wrogami”.

Zobacz też: Niemcy: szef MSZ o możliwym wycofaniu części wojsk USA – “przyjmiemy to do wiadomości”

„Kończymy erę niekończących się wojen” – ogłosił Trump. Informował, że zadaniem sił amerykańskich nie będzie „rozwiązywanie starożytnych konfliktów w odległych krajach, o których wielu ludzi nawet nie słyszało”.

Przypomniał też, że jako prezydent wycofał wojska z Syrii i nakłonił sojuszników USA na całym świecie, aby płacili więcej za zaangażowanie sił amerykańskich w ich obronę.

W swoich uwagach w sobotę Trump poruszył debatę na temat niesprawiedliwości rasowej w Stanach Zjednoczonych, mówiąc, że kadeci są przykładami różnorodności Ameryki.

„Przybyliście z farm i miast, ze stanów dużych i małych oraz z każdej rasy, religii, koloru i wyznania. Ale kiedy weszliście na ten teren, staliście się częścią jednego zespołu i jednej rodziny, z dumą służąc jednemu amerykańskiemu narodowi” – mówił.

Zobacz też: Premier Morawiecki: mam głęboką nadzieję, że część żołnierzy USA z Niemiec trafi do Polski

Jak poinformowaliśmy na naszym portalu, Irak i Stany Zjednoczone potwierdziły swoje zaangażowanie w proces wycofania wojsk amerykańskich z Iraku. W czwartek o osiągniętym w tej kwestii porozumieniu poinformował iracki premier, Mustafa Al-Kadhimi. Cytowany przez agencję za państwowymi mediami irackimi powiedział on, że Irak i USA uznały decyzję irackiego parlamentu w sprawie wycofania wojsk USA.

We wspólnym oświadczeniu rządów Stanów Zjednoczonych i Iraku napisano, że Amerykanie będą „w dalszym ciągu zmniejszać” swoją obecność wojskową na irackim terytorium. USA podkreślają też swoje poszanowanie dla suwerenności i integralności terytorialnej Iraku, a także względem „odpowiednich decyzji irackich władz ustawodawczej i wykonawczej”.

Zobacz też: Niemieccy politycy krytycznie o częściowym wycofaniu żołnierzy USA z Niemiec

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply