Państwa członkowskie UE postanowiły obłożyć Iran sankcjami z powodu reakcji jego władz na protesty i zamieszki jakie wybuchły w tym kraju w zeszłym miesiącu.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała w środę na Twitterze: „Odważne irańskie kobiety domagają się wolności i równości – wartości, w które Europa wierzy i o które musi się upominać. Przemoc musi się skończyć. Kobiety muszą mieć możliwość wyboru. Ta szokująca przemoc nie może pozostać bez odpowiedzi. Czas ukarać tych, którzy są odpowiedzialni za te represje”.

W swojej wypowiedzi von der Leyen stwierdził, że UE musi występować za wartościami jakie reprezentuje. Stwierdziła, że w Iranie siły bezpieczeństwa tłumią „pokojowe protesty”. „To wołanie o równość, to wołanie o prawa kobiet i nasz przekaz musi być krystalicznie czysty” – oceniła przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Brak szczegółów na temat tego, jakie sankcje UE nałoży na Irańczyków, ale agencje informacyjne AFP i EFE poinformowały, że osiągnięto porozumienie wśród dyplomatów UE i zostanie ono przyjęte oficjalnie na następnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych, które odbędzie się w poniedziałek w Luksemburgu, przytoczył portal Deutsche Welle.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada już obłożyły sankcjami struktury bezpieczeństwa Iranu. Wśród osób objętych sankcjami przez USA są irański minister spraw wewnętrznych Ahmada Wahidieo i minister komunikacji Ejsę Zarepura, a także pięciu innych urzędników.

Miesiąć temu funkcjonariusze irańskiej policji obyczajowej aresztowały 22-letnią Mahsy Amini za nieprawidłowe nakrycie głowy. W areszcie zatrzymana zemdlała i zapadła w śpiączkę. Zmarła po trzech dniach. W czasie zatrzymania funkcjonariusz miał uderzyć ją pałką w głowę, następnie rzucić kobietą o samochód, czego służba nie potwierdza.

W kraju wybuchła fala protestów, których nagrania pojawiły się w sieci. W czasie manifestacji Iranki paliły swoje hidżaby. Protesty rozpoczęły się w irańskiej prowincji Kurdystan. Następnie rozprzestrzeniły się na innego regiony w północno-zachodnim Iranie. W niektórych przypadkach doszło do niszczenia mienia i starć z funkcjonariuszami sił bezpieczeństwa, wśród których też odnotowano ofiary śmiertelne.

dw.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz