Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych poinformowała, że ​​konfrontowała się z Irańczykami w pobliżu Cieśniny Ormuz łączącej Zatokę Perską z Zatoką Omańską prowadzącą na otwarty ocean.

Centralne Dowództwo Sił Marynarki Wojennej USA poinformowało w środę, że niszczyciel rakietowy USS McFaul odstraszył irańskie statki próbujące przechwycić dwa tankowce u wybrzeży Omanu. Irańska jednostka miała według Amerykanów oddać strzały w kierunku jednego z tankowców. Jak twierdzą Amerykanie – „Oba te incydenty miały miejsce na wodach międzynarodowych” – portal telewizji Al Jazeera zacytował oświadczenie ich marynarki.

Pierwszy incydent miał mieć miejsce w środę, około godz. 1 w nocy czasu lokalnego, kiedy irańska łódź zbliżyła się do tankowca TRF Moss pływającego pod banderą Wysp Marshalla. Irański statek odpłynął, gdy na miejscu pojawił się niszczyciel USS McFaul.

Około trzech godzin później Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych poinformowała, że ​​otrzymała wezwanie pomocy od pływającego pod banderą Bahamów tankowca Richmond Voyager, który został wezwany przez irańską marynarkę wojenną do zatrzymania się. Gdy amerykański statek dotarł na miejsce zdarzenia, siły irańskie ostrzelały Voyagera „długimi seriami zarówno z broni strzeleckiej, jak i broni obsługiwanej przez załogę”, ale nie doszło do poważnych uszkodzeń ani ofiar śmiertelnych – twierdzi marynarka wojenna USA. Siły irańskie odpłynęł, gdy przybył USS McFaul.

Incydenty mają miejsce w czasie napięć między Stanami Zjednoczonymi a Iranem w wsprawie wznowienia porozumienia nuklearnego (JCPOA), które administracja Trumpa jednostronnie zerwała w 2018 roku. Stany Zjednoczone od dawna oskarżają Iran o nękanie i zajmowanie statków handlowych w Cieśninie Ormuz. Iran twierdzi natomiast, że zajmuje tylko te tankowce, które przemycają ropę wprew przepisom tego państwa.

Iran zintensyfikował działania kontroln w ostatnich miesiącach, przechwytując dwa tankowce w ciągu jednego tygodnia w kwietniu i maju, przypomniała katarska telewizja. W tych ostatnich próbach

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych poinformowała, że ​​od maja zwiększyła swoją obecność w Cieśninie Ormuz, powołując się na wzrost irańskich wysiłków zmierzających do kontroli statków handlowych. Stany Zjednoczone twierdzą, że Iran „zaatakował lub przejął” prawie 20 takich statków od 2021 roku. Amerykanie nazwali swoje działania “obroną praw nawigacyjnych na tych krytycznych wodach”.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej w ostatnich latach zintensyfikował swoje wysiłki na rzecz walki przemytem morskim i od czasu do czasu ogłasza konfiskaty ładunku przewożonego przez obce statki, przy czym w większości powstrzymuje się od ujawniania, do jakich krajów należą statki i załoga.

aljazeera.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply