W całej Polsce upamiętniono Żołnierzy Wyklętych. Niemal w każdej większej miejscowości w kraju odbyły się marsze, biegi lub uroczystości.

Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” obchodzony był po raz dziesiąty. 1 marca – rocznicę zamordowania w 1951 roku po pokazowym procesie  siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, ustanowiono świętem państwowym w 2011 roku.

W latach 1944-56 w wyniku terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło, wedle szacunków IPN, ok. 50 tysięcy osób. Wiele z nich zginęło w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej. Ciała ofiar grzebano w utajnionych i, w wielu przypadkach, nieznanych do dziś miejscach – w pobliżu siedzib UB, w lasach czy na poligonach wojskowych.

1 marca 1951 roku w stołecznym więzieniu na ul. Rakowieckiej (dziś znajduje się tam Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL) śmierć ponieśli: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec.

CZYTAJ TAKŻE: Kaci Żołnierzy Wyklętych

Inaczej było w Rzeszowie i Łodzi, gdzie marsze narodowców próbowały zakłócić środowiska lewicowe.

CZYTAJ TAKŻE: Działacze LGBT zakłócili uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych m.in. puszczając pieść włoskich komunistów

 

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ponad 370 miastach odbyła się VIII edycja biegu Tropem Wilczym w którym wzięło udział ok. 75 000 biegaczy. W ten sposób upamiętniono Wyklętych nie tylko w Polsce – Tropem Wilczym biegnięto również w USA (Chicago, Nowy Jork), Nowej Zelandii (Christchurch), Australii (Penrose Park, Keysborough), Wielkiej Brytanii (Londyn), Belgii (Bruksela), Niemczech (Herdorf), Austrii (Wiedeń) i na Litwie (Wilno). Biegli również polscy żołnierze pełniący misje na calym świecie. Podstawowy dystans to 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, ale każdy z lokalnych partnerów uzupełniał scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    Młody 22-letni Powstaniec Warszawski Józef Szczepański – Ziutek dostał śmiertelny postrzał w dniu 1-go września i po 10 dniach zmarł, ale 29 sierpnia 1944 r. zdążył jeszcze napisać wiersz pod tytułem „Czerwona Zaraza”. Wiersz tego młodziutkiego poety pokazuje tragiczne położenie Powstańców i trzeźwą, realistyczną ocenę tamtej sytuacji bez żadnych złudzeń ale też zawiera wizję przyszłości, która się potem spełniła, co jest charakterystyczne dla prawdziwych poetów.

    Ostatnia dwunasta zwrotka kończy się wizją przyszłości.
    Ale wiedz o tym, że z naszej mogiły
    Nowa się Polska – zwycięska narodzi.
    I po tej ziemi ty nie będziesz chodzić
    czerwony władco rozbestwionej siły.
    Minęło pół wieku i ta wizja się spełniła, po polskiej ziemi przestała chodzić czerwona zaraza. Nie mają racji ci co głoszą że ta walka była przegraną i nie miała sensu. To czerwona zaraza przegrała, przecież zniknęła razem ze swoim matecznikiem t.j. Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich.

    Losy Żołnierzy Niezłomnych są podobne do losów Powstańców Warszawskich ale cel ten sam i został osiągnięty.

  2. lp
    lp :

    do Czesław: szanowny Kolega jest chyba zbytnim optymistą. Czerwona zaraza nie została wytępiona, zmieniła tylko formę działania i pod przykrywką różnych demokratycznych instytucji (i nie tylko) sprawuje dużą część realnej a nie tytularnej władzy w naszym kraju jako tzw. deep state.