Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2022

We wtorek 1 marca 2022 roku w różnych miejscach w Polsce odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył Odsłonięcie epitafium „Żołnierzy Wyklętych” w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

„Dramatyczna jest historia Żołnierzy Wyklętych, niezłomnych ludzi, którzy w jasny sposób pojmowali pojęcie suwerennej i niepodległej Polski. Doskonale wiedzieli, że jeśli obce wojska są tutaj i władza, której nikt nie wybrał, to nie jest wolna Polska” – mówił Andrzej Duda. „Potrzebujemy patriotycznych postaw, wiary w suwerenną Ojczyznę, bo wiemy, że łatwo ją stracić. Trzeba się jej trzymać i być zdeterminowanym, by stawać w jej obronie”.

Z kolei w uroczystościach w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL uczestniczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

„Jak co roku 1 marca składamy hołd wszystkim polskim żołnierzom, którzy nie godzili się na sowiecką okupację naszego kraju po 1945 r. oraz narzucany siłą ustrój komunistyczny. Po drugiej wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali heroiczną walkę, dając świadectwo miłości i bezgranicznego oddania ojczyźnie. Dzisiejsze święto ma szczególny charakter. W obliczu wydarzeń na Ukrainie jeszcze bardziej doceniamy poświęcenie naszych przodków, którzy za Polskę oddawali życie. Ten czas skłania nas do refleksji na temat okrucieństwa i zniszczenia, jakie niesie każda wojna” – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana przez serwis gov.pl.

W różnych miastach odbyły się też Marsze Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tak było m.in. w Rzeszowie, Lublinie, Olsztynie czy Białymstoku. Wśród uczestników i współorganizatorów były też środowiska narodowe.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony od 2011 roku. Upamiętnia on żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy od 1945 roku walczyli z władzami komunistycznymi. Na dzień pamięci wybrano rocznicę rozstrzelania przez władze komunistyczne po pokazowym procesie siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

CZYTAJ TAKŻE: Żołnierze wyklęci: dziedzictwo, które zobowiązuje

gov.pl / prezydent.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply