Na łamach niemieckiego dziennika „Sueddeutsche Zeitung” Florian Hassel pisze, że przeprowadzana w Polsce reforma sądownictwa to „powrót do wymiaru sprawiedliwości z sowieckich czasów”.

Niemiecki dziennikarz Florian Hassel w komentarzu na łamach „Sueddeutsche Zeitung” krytycznie ocenia reformę sądów w Polsce, którą przeprowadza PiS.

– Brakuje tylko jeszcze podpisu prezydenta i resztki państwa prawa w Polsce mogą być złożone do grobu – pisze Hassel na łamach „Sueddeutsche Zeitung”. Według niemieckiego dziennika, wdrożenie ustaw reformującymi wymiar sprawiedliwości oznacza podporządkowane ostatnich niezawisłych instancji polskiego sądownictwa rządowi i prezydentowi. Hassel uważa, że dzięki temu „można będzie odwołać każdego sędziego i każdego prokuratora”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Nie będzie procesu, którym rządzący w Polsce nie będą mogli kierować według własnego uznania. I przede wszystkim nie będzie wyroku, którego nie będą mogli zablokować – pisze SZ. Zdaniem Hassela, oznacza to „powrót do wymiaru sprawiedliwości z sowieckich czasów, do systemu bezprawia, bez jakiejkolwiek pewności prawnej”.

Niemiecki dziennik zwraca zarazem uwagę, że taka sytuacja w regionie Europie Środkowej i Południowej nie dotyczy wyłącznie Polski. Uważa, że ścieżkę w tym względzie wcześniej przetarły Węgry. Zdaniem SZ, przykład Polski pokazuje, jak „cienki jest bufor bezpieczeństwa w demokracjach” i jak mogą one być „bezbronne (…), kiedy mniejszość zdecydowana łamać prawo kontroluje parlament i rząd”, a społeczeństwo nie stawia masowego oporu.

Gazeta wskazuje też na przykład Czech, pisząc, że premierem został tam polityk oskarżony o milionowe oszustwa, a także Rumunii, gdzie postkomunistyczny rząd wplątany jest w afery korupcyjne i nadużycia władzy.

SZ podsumowuje, że podważanie zasad praworządności to niszczenie UE:

– Kiedy od Polski po Rumunię lekceważone lub łamane jest prawo, UE i jej czołowi członkowie brakiem reakcji wystawiają na szwank całą wiarygodność.

Niemiecki dziennik zaznacza też, że nie jest to „początek likwidacji państwa prawa w Polsce”, ponieważ „dzieło zniszczenia trwa już długo”. Zdaniem Hassela, Bruksela dopiero teraz próbuje pozbawić Polskę prawa głosu, ale działania te są mocno spóźnione. – Nawet jeśli tak się stanie, nie będzie to tak bolesne dla Warszawy jak ucięcie unijnych dotacji – stwierdza dziennikarz. Argumentuje, że jeżeli kraj członkowski UE „konsekwentnie podważa swoje zobowiązania lub wręcz demontuje państwo prawa, musi być ukarany zwykłą większością głosów – a jeśli to konieczne – także wykluczony z UE”.

Hassel zwraca też uwagę na sondaże, według których co trzeci Polak przyznaje, że „przeciwko demontażowi państwa prawa trzeba wyjść na ulice”. Jednocześnie zauważa jednak, że „mało kto” się na to decyduje. Zarzuca zarazem Brukseli, że tylko biernie przygląda się niszczeniu unijnych fundamentów.

Jak informowaliśmy wcześniej, amerykańscy prawnicy zrzeszeni w tamtejszej organizacji zawodowej uważają, że ustawy o SN i KRS nie spełniają międzynarodowych standardów w kwestii niezależności sędziowskiej. Wzywają też prezydenta Andrzeja Dudę do ich zawetowania.

dw.de / interia.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Herr Hassel z SZ propagandowe nauki w szkole Goebbelsa pobierał-butnie niemieckie ofiary oskarża.O reparacjach wojennych za niemieckie bandyckie,ludobójcze zbrodnie zapomina,nowego paktu Ribbentrop-Molotow w postaci Nord Streem nie wymienia,nad diabolicznym układem Niemiec z islamem się nie rozwodzi..Wszystko to niemiecką wiarygodnością,solidarnością,budową fundamentów Europy,niemieckiego mentalnego bezprawia-sprawiedliwością niemieckiej buty nazywa-w goebelsowskim stylu niemieckość wywyższa,suwerennych straszy i szantażuje.Niech Europa wie i zapamięta,że było i jest:Niemcy ponad wszystko!

  2. Mazowszanin jeden
    Mazowszanin jeden :

    Skoro wzorem dla reformy KRS i ustroju sądów powszechnych jest niemiecki system wymiaru sprawiedliwości to…. w taki razie, idąc „wybitnym szlakiem intelektualnym” wytyczonym przemyśleniami Floriana Hassela, obowiązuje nam w Republice Federalnej Niemiec system sowiecki wymiaru sprawiedliwości! Cóż za „geniusz” i zaiste „wielki znawca” prawa polskiego oraz niemieckiego!