Amerykańscy prawnicy zrzeszeni w tamtejszej organizacji zawodowej uważają, że ustawy o SN i KRS nie spełniają międzynarodowych standardów w kwestii niezależności sędziowskiej.
American Bar Association (ABA), amerykańska organizacja zrzeszająca osoby wykonujące zawody prawnicze, wezwała w poniedziałek Andrzeja Dudę do zawetowania ustaw o zmianach w sądownictwie.
Jak napisano na stronie internetowej ABA, stowarzyszenie wysłało do Polski delegację, która ma monitorować sytuację i „wspierać działania na rzecz zachowania niezależnego sądownictwa” w Polsce.
Amerykańscy prawnicy wskazują, że uchwalone przez Sejm ustawy mogą skutkować odejściem na emeryturę 40 proc. sędziów Sądu Najwyższego oraz usunięciem obecnych członków KRS. Przypominają, że dezaprobatę z powodu ustaw wyraziła Unia Europejska, która zagroziła nałożeniem na Polskę sankcji. ABA wprost twierdzi, że ustawy o SN i KRS są niezgodne z polską konstytucją i „nie spełniają międzynarodowych standardów w kwestii niezależności sędziowskiej”.
Zdaniem przewodniczącej ABA Hilarie Bass, ustawy o zmianach w sądownictwie to dalsze, po zignorowaniu postanowień Trybunału Konstytucyjnego, działania zmierzające do upolitycznienia sądownictwa. Szefowa stowarzyszenia amerykańskich prawników wskazuje także na fakt, iż minister sprawiedliwości zyskał uprawnienia do odwoływania i mianowania prezesów sądów.
Jak podaje RMF FM, American Bar Association posiada ponad 400 tys. członków i jest jedną z największych na świecie organizacji zawodowych.
Przypomnijmy, że 8. grudnia br. Sejm przyjął prezydenckie projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. W myśl przyjętej ustawy o SN, w Sądzie Najwyższym mają powstać dwie nowe izby, w tym autonomiczna Izba Dyscyplinarna, która będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i innych przedstawicieli zawodów prawniczych. Sąd Najwyższy będzie rozpatrywał sprawy z udziałem ławników. Nowelizacja wprowadza także instytucję skargi nadzwyczajnej czyli badania prawomocnych wyroków sądów od 1997 roku. W myśl ustawy sędziowie SN będą przechodzić w stan spoczynku w wieku 65 lat (obecnie wiek ten wynosi 70 lat), przy czym prezydent będzie miał prawo przedłużenia pracy sędziego. W przypadku ustawy o KRS prezydencki projekt przewidywał wybór nowych 15 jej członków przez Sejm większością 3/5 głosów. Do tej pory członków KRS wybierały środowiska sędziowskie.
Kresy.pl / ABA / RMF FM
Demokraci jak widać nadal silni w amerykańskich instytucjach.Na drzewo.
@tagore :Proszę nie zapominać,że w Polsce są siły mające wpływy u Sorosa,wśród Starszych i Mądrzejszych zdolnych przeciw Polsce ABA tj żydowskie i lewackie stowarzyszenie amerykańskiego prawniczego mafioso,zorganizować.
Nie zdziwie się jak pacynka zawetuje te ustawy. Ten gość to dno nie prezydent Polski. Bliżej mu do rezunów.
Za wielką wodą, jak widać z opinii ABA, sami wybitni fachowcy (teoretycy akademiccy i praktycy sądowi oraz admininistracyjni) od polskiej konstytucji, polskiego prawa o ustroju sądów powszechnych, polskich ustaw o Sądzie Najwyższym, Trybunale Konstytucyjnym czy Krajowej Rady Sądowniczej, Czy na uniwersytetach Rice, Berkeley, UCLA, Stanford, Harvard, Princeton, Cambridge czy YALE mają specjalizacje na szkołach prawa z zakresu prawa polskiego? Czy robią tam badania nad polskim prawem niczym MITa nad nanotechnologiami i sztuczną inteligencją?