Rok temu Tunezyjczyk Anis Amri dokonał w Berlinie zamachu zabijając Łukasza Urbana i 11 innych osób. O zabitym pamiętają kierowcy tirów i władze Bań.

Dokładnie o godzinie 20:14 we wtorek polscy kierowcy tirów uczczą pamięć swojego kolegi Łukasza Urbana, który rok temu został zabity przez Anisa Amriego, a jego ciężarówka została wykorzystana do przeprowadzenia zamachu w centrum Berlina. Jak podaje RMF FM, o tej porze na minutę włączą klaksony niezależnie od tego, w którym miejscu będą się znajdować.

To symboliczna godzina, wtedy doszło do zamachu w Berlinie, w którym zginął nasz kolega. Mamy nadzieję, że może usłyszy nas gdzieś tam w niebie – powiedział radiu Michał Łozowski, pomysłodawca takiej formy upamiętnienia zabitego kolegi.

O pierwszej ofierze zamachu w Berlinie pamiętają także władze Bań w województwie zachodniopomorskim, gdzie Łukasz Urban jest pochowany i skąd pochodzi jego rodzina. Zamierzają one nadać imię Urbana rondu znajdującemu się w miejscowości. W tej kwestii zgodę musi wydać zarządca drogi – Zarząd Dróg Wojewódzkich. Na razie na nadanie rondu imienia zabitego kierowcy zgodzili się jego rodzice.

Przypomnijmy, że 19. grudnia 2016 roku pochodzący z Tunezji Anis Amri zastrzelił w Berlinie polskiego kierowcę Łukasza Urbana, a następnie ciężarówką, którą przyjechał Polak, wjechał w przechodniów na jarmarku bożonarodzeniowym. Na skutek jego działań zginęło w sumie 12 osób a obrażenia odniosło prawie 100. Amri został zastrzelony we Włoszech trzy dni później. „Państwo Islamskie” ogłosiło po zamachu, że terrorysta był jego „żołnierzem”. W ostatnim czasie ujawniono szereg kompromitujących niemiecką policję faktów świadczących o tym, że zamachowi można było zapobiec.

Z związku z przypadającą dzisiaj rocznicą zamachu w Berlinie zaplanowano szereg uroczystości upamiętniających osoby, które w nim zginęły. Zapowiadano w nich udział m.in. Angeli Merkel oraz prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

CZYTAJ TAKŻE: Merkel po raz pierwszy spotka się z rodzinami ofiar zamachu z Berlinie – dopiero rok po tej tragedii

Kresy.pl / RMF FM

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply