Rok temu Anis Amri zabił w centrum Berlina 12 osób a prawie 100 ranił. Angela Merkel do tej pory nie złożyła nawet kondolencji rodzinom ofiar zamachu.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotka się w poniedziałek z rodzinami ofiar zabitych rok temu w zamachu islamisty na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie. – podała agencja dpa. Będzie to jej pierwsze spotkanie z krewnymi ofiar.

Jak pisze dpa, spotkanie może nie być przyjemne dla szefowej niemieckiego rządu. Rodziny ofiar zamachu dokonanego 19. grudnia 2016 roku przez Tunezyjczyka Anisa Amriego wystosowały bowiem dwa tygodnie temu list otwarty do kanclerz Niemiec, w którym zarzuciły jej, że swoim postępowaniem przyczyniła się do tej tragedii. Rodziny ofiar zamachu w Berlinie miały też Merkel za złe to, że mimo upływu blisko roku od tej tragedii nie złożyła im dotąd ani osobistych, ani pisemnych kondolencji.

PRZECZYTAJ: „Der Spiegel”: potężna krytyka pod adresem Angeli Merkel ws. zamachu w Berlinie

Jak powiedział rzecznik Merkel Steffen Seibert, kanclerz Niemiec widzi spotkanie jako szansę na wysłuchanie krewnych zabitych osób. „Chce dowiedzieć się dokładnie, co sprawiło, że ten straszliwie ciężki czas stał się dla członków rodzin jeszcze cięższy” – powiedział Seibert.

Z związku z przypadającą jutro rocznicą zamachu w Berlinie odbędzie się szereg uroczystości upamiętniających osoby, które w nim zginęły. Wezmą w nich udział m.in. Angela Merkel oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Przypomnijmy, że 19. grudnia 2016 roku pochodzący z Tunezji Anis Amri zamordował w Berlinie polskiego kierowcę, Łukasza Urbana, a następnie ciężarówką, którą przyjechał Polak, wjechał w przechodniów na jarmarku bożonarodzeniowym. Na skutek jego działań zginęło w sumie 12 osób a obrażenia odniosło prawie 100. Amri został zastrzelony we Włoszech trzy dni później. „Państwo Islamskie” ogłosiło po zamachu, że terrorysta był jego „żołnierzem”. W ostatnim czasie ujawniono szereg kompromitujących niemiecką policję faktów świadczących o tym, że zamachowi można było zapobiec.

PRZECZYTAJ:
Niemiecka policja kontrolowała sprawcę zamachu w Berlinie
Kolejne kompromitujące niemiecką policję doniesienia ws. zamachowca z Berlina

Kresy.pl / dpa

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply