Media na Litwie podkreślają, że premier Mateusz Morawiecki przyjął litewskie zaproszenie i będzie pierwszym szefem polskiego rządu w tym kraju od 6 lat.

Rzecznik prasowy premiera Litwy Tomas Berżinskas po piątkowej rozmowie telefonicznej Skvernelisa i Morawieckiego podał, że Premier Polski przyjął zaproszenie do złożenia wizyty w Wilnie. Szef polskiego rządu spotka się ze swoimi odpowiednikami z Litwy, Łotwy i Estonii w dniach 8-9 marca.

Litewskie media komentując w sobotę rozmowę i przyjęcie zaproszenia podkreślają, że oznacza to ocieplenie w relacjach pomiędzy Warszawą a Wilnem. Ostatni raz polski premier był na Litwie we wrześniu 2011 roku. Media stwierdziły, że Polska w ostatnim okresie zamroziła stosunki z Litwą na najwyższym szczeblu z powodu problemów w rozwiązywaniu kwestii spornych związanych z dyskryminacją polskiej mniejszości na Litwie.

Agencja BNS stwierdza, że ostatnio zauważalne jest ocieplenie stosunków dwustronnych. Przypomniano przy tym wrześniową wizytę na Litwie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz zapowiedź udziału prezydenta Andrzeja Dudy w litewskich uroczystościach 100. rocznicy odrodzenia niepodległości Litwy, 16 lutego tego roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Komentatorzy na Litwie zaznaczają również, że Polska chce uzyskać poparcie Litwy w sporze z Unią Europejską. Wilno z kolei chce współpracować z Warszawą w dziecinie obronności i bezpieczeństwa energetycznego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Hipokryzja do potęgi drugiej czyli marszałek Kuchciński w sprawie Litwy

Piątkowa telefoniczna rozmowa Morawieckiego i Skvernelisa miała miejsce z inicjatywy premiera Litwy. Premierzy dyskutowali o relacjach bilateralnych, a także współpracy na forum UE. Rozmawiano również na temat działającego na Litwie Orlenu.

Premier Morawiecki miał wskazywać na potencjał współpracy i wspólnotę interesów obu państw w dziedzinach bezpieczeństwa, energetyki, infrastruktury, czy polityki wschodniej oraz wyraził gotowość do kontynuacji spotkań z premierami państw bałtyckich.

Kresy.pl / interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz