PKN Orlen pozwał dwa banki m.in. mBank oraz producentów kart: MasterCard Europe i VISA Europe. Sprawa dotyczy roszczenia odszkodowawczego w wysokości 635,7 milionów złotych. mBank poinformował o zaistniałej sytuacji w swoim rocznym raporcie. Nie ujawniono nazwy drugiego banku.

Jak poinformował w sobotę portal Business Insider, wśród pozwanych są różne banki. Ujawniono nazwę tylko jednego z nich. Pozew dotyczy także producentów kart płatniczych. Pozew został złożony przez Orlen na początku lutego.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Orlen żąda zasądzenia kwoty odszkodowania od mBanku i od innego banku krajowego. Podobne roszczenia ma względem Master Card Europe i VISA Europe Management Services.

Zobacz także: Orlen będzie promował swoją markę w Niemczech, Czechach i na Słowacji

Orlen zarzuca pozwanym (oraz innym działającym w Polsce) bankom, udział w bezprawnym porozumieniu naruszającym przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.  Zdaniem spółki doszło także do naruszenia postanowień traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Jak informuje portal, zdaniem Orlenu banki brały udział „w porozumieniu ograniczającym konkurencję na rynku usług acquiringowych związanych z regulowaniem zobowiązań klientów z tytułu płatności za nabywane przez nich towary i usługi za pomocą kart płatniczych na terytorium Polski”.

mBank poinformował, że aktualnie prowadzi prace nad przygotowaniem odpowiedzi na pozew.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

mBank zakomunikował także wewnątrz raportu, że w 2019 r. odnotował 1,01 mld zł zysku netto w porównaniu do 1,3 mld zł rok wcześniej. Wyniki pokrywają się z szacunkami z początku lutego.

O 14,5 proc. rok do roku do 4 mld zł wzrósł w 2019 roku wynik odsetkowy banku. Wynik z tytułu prowizji był niższy o 1,2 proc. Sięgał 0,96 mld zł. jest to zgodne ze wstępnymi danymi przedstawionymi na początku lutego.

Warto przypomnieć, że zyski mBanku spadły w czwartym kwartale o dwie trzecie. Było to spowodowane wyrokami TSUE.

Zobacz także: Orlen wystąpił do Rosjan o odszkodowania za zanieczyszczoną ropę

Koszty ryzyka ukształtowały się w 2019 roku na poziomie 79 punktów bazowych. Odpisy netto i zmiana wartości kredytów oraz pożyczek wzrosły o 14,3 proc. do wysokości 794 mln zł.

Pod koniec 2019 roku współczynnik Tier I Grupy mBanku wynosił 16,5 proc. TCR był zaś równy 19,5 proc.

Bank poinformował także wewnątrz raportu, że w czwartym kwartale 2019 r. wysokość rezerw na ryzyko prawne związane z kredytami walutowymi wyniosła 293 mln zł. Dało to w całym roku łączną kwotę 388 mln zł.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

businessinsider.com.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz