POLIN ma nowego dyrektora. Do Muzeum Historii Żydów Polskich trafi 10 milionów euro z grantu norweskiego.

Nowym dyrektorem POLIN został Zygumnt Stępiński. Dariusza Stoli – jego poprzednika – mimo wygranego konkursu, o czym informowaliśmy w maju zeszłego roku, minister przez kilka miesięcy nie powołał na stanowisko dyrektora. Stola ostatecznie zrezygnował z przysługujących mu praw.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Stępiński będzie kierował muzeum przez najbliższe trzy lata. Gdybym obejmował dyrekcję muzeum w normalnych warunkach, to prawdopodobnie byłbym najszczęśliwszym człowiekiem na świecie – mówi.

Proporcjonalnie do odpowiedzialności wzrasta we mnie motywacja. Motywacja do tego, żeby zrobić wszystko co w mojej mocy, żeby to muzeum było nadal najlepszym muzeum w Polsce, żeby się nadal rozwijało, żeby wyznaczało trendy – przekonuje Stępiński.

Pojawiają się wątpliwości jak będą wyglądały relacje między nowym dyrektorem a ministrem kultury. Instytucję bardzo dobrze zna, załogę zna i zna tematy, którymi to muzeum powinno się zajmować. Wiążemy w związku z tym bardzo duże nadzieje, żeby ta placówka w najbliższych trzech latach wykonywała zadania bardzo ważne dla polskiej polityki historycznej – odpowiada Jarosław Sellin, wiceminister kultury.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Stępiński na piątkowej konferencji prasowej wyrażał uznanie dla swojego poprzednika i „mentora”. Przedstawił również plany na najbliższe miesiące. Konferencja została przerwana wiadomością, że POLIN, decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzyma grant norweski w wysokości 10 milionów euro.

Jak ujawnił wcześniej Stola, resort chciał, aby placówka przekazała część grantu na rzecz nieistniejącego wówczas Muzeum Getta Warszawskiego. Musiałbym być albo szaleńcem, albo oszustem, żeby zgodzić się na coś takiego – mówił Stola. Swoje wątpliwości profesor ujął na piśmie i przekazał do dwóch urzędniczek ministerstwa. Ostatecznie 10 milionów euro trafi do POLIN. Grant zostanie przeznaczony na realizację projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”.

Przypomnijmy, że z okazji 50. rocznicy wydarzeń marca 1968 roku w Muzeum POLIN zorganizowano wystawę, na której jako przykłady współczesnej „mowy nienawiści” i „antysemityzmu” zaprezentowano twitty dziennikarzy Magdaleny Ogórek i Rafała Ziemkiewicza. Oboje zapowiedzieli podjęcie kroków prawnych wobec dyrektora muzeum Dariusza Stoli – Magdalena Ogórek złożyła prywatny akt oskarżenia o zniesławienie a Rafał Ziemkiewicz pozew cywilny o naruszenie dóbr osobistych. Jak pisaliśmy, w obu przypadkach sąd uchylił się od rozpatrywania sprawy. Według Rafała Ziemkiewicza jego pozew został zwrócony, ponieważ Stola nie odbierał pism wysyłanych na adres muzeum. „W Polin niestety nie znają tego pana” – komentował publicysta.

Kresy.pl / tvn24.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz