Właściciele sklepów, którzy będą wyrzucali jedzenie zamiast oddawać je organizacjom pożytku publicznego, zapłacą kary. 1 marca zaczęły bowiem obowiązywać kolejne przepisy ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.

Jak poinformował w sobotę portal Wiadomości Handlowe,  kary za brak wywiązywania się z obowiązków nałożonych przez ustawę, zgodnie z jej treścią, weszły w życie „pierwszego dnia szóstego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia” – czyli 1 marca.

Zobacz także: Koniec z wyrzucaniem żywności

Sieci handlowe są zobowiązane do zawarcia umowy z organizacjami pożytku publicznego. Będą nieodpłatnie przekazywały im żywność, której nie sprzedały pod warunkiem, że nadal jest zdatna do spożycia. Jak informuje portal: „mogą to być podwiędnięte warzywa, produkty, które mają bliski termin ważności czy produkty z uszkodzonymi opakowaniami (jeśli uszkodzenie nie wpływa na ich jakość i przydatność do spożycia)”.

Jeżeli sklep nie przekaże takiej żywności lecz wyrzuci ją, będzie zobowiązany do wniesienia opłaty na rzecz organizacji, z którą wcześniej podpisał umowę.

Zobacz także: Premier: kończymy z marnowaniem żywności

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informuje portal, opłata będzie wynosiła 10 gr za jeden kilogram zmarnowanego jedzenia. Brak zawarcia umowy z jakąkolwiek organizacją będzie także podlegał karze – 5 tys. złotych oraz 10 gr za każdy kilogram zmarnowanej żywności. W takim przypadku kary będą wpłacane na rzecz miejscowego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Organami odpowiedzialnymi za czuwanie nad wykonaniem przepisów będą inspektorzy ochrony środowiska.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

www.wiadomoscihandlowe.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz