W czerwcu ceny były średnio o 4,4 proc. wyższe niż rok wcześniej – poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS) we wstępnym odczycie w środę. Inflacja w czerwcu okazała się co prawda niższa niż w maju, jednak wzrost cen żywności przyspiesza.

Średni poziom cen był o 4,7 proc. wyższy niż w maju ubiegłego roku. Mamy do czynienia z podwyższonym poziomem inflacji w Polsce. Z podanego w środę odczytu GUS wynika, że w czerwcu inflacja wyniosła 4,4 proc. w skali roku. Ekonomiści prognozowali jeszcze wyższy wzrost cen – zwraca uwagę portal “Money.pl”. Wskazywali bowiem na 4,6 proc. w skali roku. W porównaniu z majem, ceny w Polsce wzrosły minimalnie (średnio o 0,1 proc.). Zanotowano jednak wzrost cen żywności.

Za dwa tygodnie GUS poda dokładniejszy odczyt. Wynik 4,4 proc. dotyczy średniego wzrostu cen, który mógł być znacznie większy lub mniejszy dla poszczególnych kategorii towarów i usług. Szacunki GUS wskazują, że żywność drożała w czerwcu średnio o 2 proc. w skali roku, energia o 4,4 proc., a paliwa aż o 27,3 proc. W porównaniu z majem, wzrost cen żywności przyspieszył w czerwcu. W maju wynosił 1,7 proc. rok do roku.

Zobacz także: Inflacja najwyższa do siedmiu lat

“Inflacja w czerwcu, jak wynika ze wstępnych danych GUS, nieco wyhamowała. Pomogła tutaj wyższa zeszłoroczna baza odniesienia, ale jest to efekt chwilowy. W kolejnych miesiącach baza ta będzie coraz mniej korzystna dla tegorocznych odczytów” – portal cytuje Monikę Kurtek, głównego ekonomistę Banku Pocztowego.

“Roczny wskaźnik CPI na poziomie 4,4 proc., co trzeba podkreślić, jest nadal wysoki i wciąż istotnie odbiega od górnej granicy odchyleń od celu NBP, tj. 3.5 proc.” – zwraca uwagę Kurtek.

“Money.pl” przypomina, że Narodowy Bank Polski opiera politykę pieniężną o tzw. cel inflacyjny. Wynosi on 2,5 proc. z możliwością odchylenia o 1 pkt. proc. Od kwietnia Polska znajduje się zdecydowanie powyżej wspomnianego celu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Monika Kurtek uważa, że kolejne miesiące będą upływać pod znakiem inflacji w granicach 4,3-4,8 proc. Wpływ na poziom inflacji może mieć także nadchodząca 4 fala pandemii.

W maju informowaliśmy, że według danych Eurostatu, poziom inflacji w Polsce przekroczył 5 procent. Różnica pomiaru jest spowodowana inną metodologią.

money.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply