Inflacja najwyższa od siedmiu lat

Dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają przyspieszenie wzrostu cen. W grudniu zeszłego roku poziom inflacji był najwyższy od siedmiu lat.

Według GUS inflacja w Polsce wyniosła w grudniu 3,4 proc. w stosunku rok do roku. Jak podał w środę Business Insider to najszybsze tempo wzrostu cen w naszym kraju od jesieni 2012 r. W praktyce dla szeroki mas ludności inflacja jest jeszcze bardziej dotkliwa bo bardzo szybko rosną ceny żywności.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Cena mięsa wzrosła o 12, 8 proc., ale popularna wieprzowina podrożała znacznie bardziej – o 23 proc. Mięso drobiowe drożało wolniej o 7,1 proc. O 12 proc. zdrożały owoce i warzywa, a cukier o ponad 20 proc. Inflacja wyraźnie „wystrzeliła” w grudniu. Jeszcze w listopadzie jej wskaźnik wynosił 2,6 proc. w stosunku roczny, a w październiku 2,5  proc. Wyraźnie powyżej średniej wzrosły też ceny w sektorze usług – o 6,1 proc.

Powołując się na analityków banków i instytucji finansowych Business Insider twierdzi, że w bieżącym roku wzrost cen będzie przyspieszać. W pierwszym kwartale może według nich sięgnąć 4-5 proc. a w skali całego roku 3,5 proc. Poziom ten znacznie przekracza cel inflacyjny wyznaczony przez Narodowy Bank Polski wyznaczony na 2,5 proc.

Poziom rocznej inflacji osiąga w Polsce najwyższy poziom od siedmiu lat już od czerwca zeszłego roku.

businessinsider.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz