Inflacja najwyższa od siedmiu lat

Dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają przyspieszenie wzrostu cen. W grudniu zeszłego roku poziom inflacji był najwyższy od siedmiu lat.

Według GUS inflacja w Polsce wyniosła w grudniu 3,4 proc. w stosunku rok do roku. Jak podał w środę Business Insider to najszybsze tempo wzrostu cen w naszym kraju od jesieni 2012 r. W praktyce dla szeroki mas ludności inflacja jest jeszcze bardziej dotkliwa bo bardzo szybko rosną ceny żywności.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Cena mięsa wzrosła o 12, 8 proc., ale popularna wieprzowina podrożała znacznie bardziej – o 23 proc. Mięso drobiowe drożało wolniej o 7,1 proc. O 12 proc. zdrożały owoce i warzywa, a cukier o ponad 20 proc. Inflacja wyraźnie „wystrzeliła” w grudniu. Jeszcze w listopadzie jej wskaźnik wynosił 2,6 proc. w stosunku roczny, a w październiku 2,5  proc. Wyraźnie powyżej średniej wzrosły też ceny w sektorze usług – o 6,1 proc.

Powołując się na analityków banków i instytucji finansowych Business Insider twierdzi, że w bieżącym roku wzrost cen będzie przyspieszać. W pierwszym kwartale może według nich sięgnąć 4-5 proc. a w skali całego roku 3,5 proc. Poziom ten znacznie przekracza cel inflacyjny wyznaczony przez Narodowy Bank Polski wyznaczony na 2,5 proc.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Poziom rocznej inflacji osiąga w Polsce najwyższy poziom od siedmiu lat już od czerwca zeszłego roku.

businessinsider.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz